Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Technické múzeum v Košiciach dnes otvára novú expozíciu zameranú na 200 rokov elektrotechniky

2 Minút čítania

Košice: Slovenské technické múzeum (STM) na košickej Hlavnej ulici dnes otvára novú expozíciu s názvom Elektrovek – 200 rokov elektrotechniky. Vystavuje na nej zbierkové predmety dokumentujúce vývoj rôznych odborov elektrotechniky, ktoré v rámci svojho pôvodného účelu človeku v minulosti uľahčili prácu, bežný život alebo slúžili na oddych. TASR o tom informoval autor expozície Peter Drozd.

Prezentované predmety dokumentujú vývoj vedy, výroby, techniky a priemyslu v kontexte vývoja elektrotechniky na území bývalého Československa, respektíve Rakúsko – Uhorska, od druhej polovice 19. storočia po začiatok 21. storočia.
      

Expozícia je dôkazom, že naše elektrotechnické výrobky nezaostávali za vývojom vo svete

Expozícia podáva informácie o snahách a výsledkoch práce vynálezcov, výskumníkov, vývojárov či výrobných podnikov, ktorí na území štátnych celkov, do ktorých v danej dobe patrilo dnešné Slovensko, úspešne aplikovali poznatky elektrotechniky do reálneho života. „Expozícia je hmatateľným dôkazom, že elektrotechnické výrobky na našom území nezaostávali za vývojom vo svete,“ uvádza STM.

„Cieľom nebolo zamerať sa na úzku oblasť elektrotechniky, ktorá by mohla vyvolať u návštevníka expozície pocit stereotypu exponátov, ale z obsahovo bohatej múzejnej dokumentácie, ktorú STM v zbierke elektrotechniky počas predchádzajúcich desaťročí sústredilo, ukázať čo najviac zaujímavých artefaktov z čo najširšej oblasti elektrotechniky,“ spresnil Drozd s tým, že v novej expozícii našli svoje miesto viaceré unikáty zo zbierkového fondu STM.

Uvidíte šifrovací stroj Enigma, prvý telefón v štýle Art Deco, či spartakiádny gramofón GE 5

Ide napríklad o šifrovací stroj Enigma, prvý telefón v štýle Art Deco, spartakiádny gramofón GE 5, jediný československý drôtofón Paratus, slovenský národný prijímač Telefunken 143GW, prvý československý televízor Tesla či počítače československej výroby.

Osobitné miesto v novej expozícii má téma Slovenské/svetové osobnosti – Jozef Murgaš a Štefan Anián Jedlík, a to ako odkaz osobností pôvodom zo Slovenska, ktoré ovplyvnili celosvetový vývoj vedy a techniky.

Novú expozíciu pripravovali od roku 2020, verejnosti bude sprístupnená od dnes, 13. mája 2022.

https://fb.watch/cYPlhs_wLx/

Zdroj: TASR, video a foto: FB Slovenské technické múzeum, NN

Súvisiace príspevky
KežmarokKrimiLevočaPopradPrešovský krajStará ĽubovňaVýchodné Slovensko

Tatry: Poľská turistka skolabovala v Belianskej jaskyni, transportovali ju štvorkolkou

1 Minút čítania
20.5.2022, Vysoké Tatry Záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) boli v piatok požiadaní o pomoc pre 47-ročnú pani z Poľska, ktorá náhle skolabovala…
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

V Košiciach sa začali opravy ulíc za vyše 4,5 milióna eur

2 Minút čítania
Košice: Tento týždeň sa začalo so súvislými opravami viacerých ciest a priľahlých chodníkov v našom meste v rámci prác na I. etape „Opravy asfaltových povrchov…
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Košice ovládne Župné mestečko

3 Minút čítania
Košice: Piatok 20. mája sa pre verejnosť otvorí napríklad aj župný úrad, pripravené sú vystúpenia či miniZOO. Sobota bude patriť kultúre, košickú…