Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
BreznoRimavská SobotaSlovenskoSpišská Nová VesZvolen

Tip na výlet: sysľovisko pri Muráni plné priateľských a roztomilých hlodavcov

1 Minút čítania

Partia našich reportérov sa vybrala nedávno na sysľovisko Biele vody neďaleko Muráňa. To sa stáva čoraz populárnejším predovšetkým vďaka tunajším sysľom, ktorých je na tomto mieste neúrekom. Ako vidieť na záberoch, sysle sa ľudí neboja, dokonca ich môžete nakŕmiť priamo z ruky.

Tieto kolónie sysľa pasienkového je možné pozorovať v období od marca do konca septembra a to počas dňa, nakoľko západom slnka zaliezajú do nory. Dospelý syseľ dosahuje dĺžku 20 – 22 cm, chvost mu narastie aj do dĺžky 8 cm.

To že tieto roztomilé zvieratká prídu až do tesnej blízkosti človeka nebýva v prírode bežné. Sysle si tu však zvykli na prítomnosť človeka vďaka pravidelnému prikrmovaniu. Pri kŕmení treba byť však opatrní, pretože sú to hlodavce s veľmi silnými prednými zubami, ktoré môže spôsobiť pri pohryzení nepríjemné poranenie. A ako všetky teplokrvné živočíchy môžu prenášať besnotu.

Sysle majú radi mrkvičku a ďalšie dobroty, ako sú jablká, cvikla, vlašské orechy. Nepohrdnú ani slnečnicou a jačmeňom. Chutí im aj pečivo, nie je to však ich prirodzená potrava, preto im ho dávať radšej netreba.


Návštevu tejto lokality odporúčame najmä rodinám s deťmi. Prístup k lokalite je nenáročný a pozorovanie týchto milých živočíchov sa najmä menším deťom rozhodne bude páčiť.

Súvisiace príspevky
BratislavaBratislavský krajSlovenskoZápadné Slovensko

Bratislava je dostupná a bezpečná destinácia

1 Minút čítania
Bratislava Tourist Board (BTB) využíval slogan „Bratislava je dostupná a bezpečná destinácia“ pri promovaní nášho hlavného mesta už v minulosti. Tento rok však slovo…
BratislavaBratislavský krajSlovenskoZápadné Slovensko

Pošlite originálnu pohľadnicu z dovolenky

2 Minút čítania
Pošlite svojim blízkym originálny pozdrav z dovolenky, zo špeciálnych udalostí alebo pri príležitosti výročí a sviatkov. Vďaka službe Slovenskej pošty „Moja pohľadnica“ si môžete…
PopradPrešovPrešovský krajSlovenskoVýchodné Slovensko

Tunel Bôrik na D1 bude v smere na Prešov od pondelka neprejazdný

1 Minút čítania
Mengusovce 25. júla (TASR) Tunel Bôrik na diaľnici D1 bude v smere na Prešov od pondelka 26. júla neprejazdný. Úplná uzávera potrvá…