1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

BreznoRimavská SobotaSlovenskoSpišská Nová VesZvolen

Tip na výlet: Sysľovisko pri Muráni plné priateľských a roztomilých hlodavcov

1 Minút čítania

Partia našich reportérov sa vybrala nedávno na sysľovisko Biele vody neďaleko Muráňa. To sa stáva čoraz populárnejším predovšetkým vďaka tunajším sysľom, ktorých je na tomto mieste neúrekom. Ako vidieť na záberoch, sysle sa ľudí neboja, dokonca ich môžete nakŕmiť priamo z ruky.

Tieto kolónie sysľa pasienkového je možné pozorovať v období od marca do konca septembra a to počas dňa, nakoľko západom slnka zaliezajú do nory. Dospelý syseľ dosahuje dĺžku 20 – 22 cm, chvost mu narastie aj do dĺžky 8 cm.

To že tieto roztomilé zvieratká prídu až do tesnej blízkosti človeka nebýva v prírode bežné. Sysle si tu však zvykli na prítomnosť človeka vďaka pravidelnému prikrmovaniu. Pri kŕmení treba byť však opatrní, pretože sú to hlodavce s veľmi silnými prednými zubami, ktoré môže spôsobiť pri pohryzení nepríjemné poranenie. A ako všetky teplokrvné živočíchy môžu prenášať besnotu.

Sysle majú radi mrkvičku a ďalšie dobroty, ako sú jablká, cvikla, vlašské orechy. Nepohrdnú ani slnečnicou a jačmeňom. Chutí im aj pečivo, nie je to však ich prirodzená potrava, preto im ho dávať radšej netreba.


Návštevu tejto lokality odporúčame najmä rodinám s deťmi. Prístup k lokalite je nenáročný a pozorovanie týchto milých živočíchov sa najmä menším deťom rozhodne bude páčiť.

Súvisiace príspevky
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…
Slovensko

Deň hvezdární a planetárií ponúkne cez víkend podujatia pre verejnosť

1 Minút čítania
      Košice 20. marca (TASR) – Deň hvezdární a planetárií 2023 sa uskutoční počas víkendu 25. a 26. marca v rôznych slovenských astronomických…