22022219

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

EkonomikaPopradPrešovský krajRozhovorySlovenskoVýchodné Slovensko

Z popradskej opachy „kamenné mesto“ pre bohatých? Čo na to poslanec Wzoš?

4 Minút čítania

Aktualizované 12.3.2022, Poprad

V roku 2006 sa začala etapa výstavby jednej z najpompéznejších stavieb na Slovensku, ktorej zámer bolo zmeniť nielen samotný Poprad, ale celý región. Išlo o megalomanský projekt s názvom Horse, ktorý mal byť spojením luxusného hotela, kongresových hál, nadštandardných apartmánov, obchodného, zábavného a nákupného centra. Základný kameň tohto monumentálneho kolosa poklepali v novembri 2006 aj za účasti vtedajšieho prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Dokonca primátor mesta Anton Danko sa vtedy netajil tým, že z Popradu chce urobiť nákupnú veľmoc.

Stavať sa začalo na jar 2007, avšak ďaleko sa tento projekt nedostal. Plán výstavby prerušila finančná kríza, ktorá zasiahla aj projekt Horse. Z Popradu sa nakoniec nestal Dubaj ani New York. Tieto úžasné predstavy nevyšli a po ambicióznych plánoch ostala po popradskom Horse jedna obrovská diera – opacha, ktorá v Poprade strašila niekoľko rokov.

Z popradskej diery dnes vyrastá nový komplex s apartmánmi

Po dlhých rokoch sa na tomto lukratívnom mieste, blízko železničnej a autobusovej stanice a neďaleko centra Popradu, začalo predsa len stavať. Nemá to byť už žiadna svetová rarita, ani New Yorský mrakodrap, ale aktuálne sa tam realizuje apartmánový projekt s názvom Karpatská residence, ktorý je súčasťou nového komplexu Stone City Center Poprad.  V tomto prípade už nemá ísť o nákupné centrum, ale jeho súčasťou bude apartmánový dom, bytový dom, administratívne priestory a polyfunkčné objekty.

Ako sa s odstupom času na históriu týchto nezrealizovaných obrovských plánov pozerajú samotní Popradčania? Ako vnímajú výstavbu nového projektu Karpatská residence a Stone City Center v Poprade popradskí poslanci?

V našom krátkom rozhovore sa nám k týmto témam ochotne vyjadril Igor Wzoš, poslanec mestského zastupiteľstva v Poprade. 

Pán Wzoš, je známe, že ste sa ako viceprimátor Popradu (2014 – 2018) aktívne zapájal do riešenia situácie ohľadom Horse. Ako to celé vnímate dnes?  Čo viete o tejto stavbe, o tomto  projekte?

„Z môjho pohľadu išlo o typický príklad zlého plánovania v meste. V čase, keď vznikol projekt Horse a dostal od mesta všetky potrebné povolenia k stavbe, tak v krátkom čase dostali od mesta zelenú aj iné podobné veľké projekty. Dokonca v tej istej lokalite mali vtedy vzniknúť ďalšie tisíce metrov predajnej plochy, čo by malé mesto, akým je Poprad, nedokázalo uživiť. Následne prišla finančná kríza a developer musel túto stavbu zastaviť a zakonzervovať. Až donedávna bola táto obrovská jama popradským strašiakom a symbolom neuvážených krokov. S odstupom času, v období, keď som bol viceprimátorom, som sa stretol osobne s developerom tohto projektu, s ktorým som hľadal riešenia ako ďalej. Nechcel som, aby tam vyrástla betónová džungľa, avšak mojim zámerom bolo podporiť v Poprade súkromný sektor. Chcel som preto do Popradu dotiahnuť veľkú IT firmu, ktorá by mala svoje sídlo v bývalom Horse a dala by prácu stovkám itečkárov. Som presvedčený, že po mojom odchode z úradu malo mesto jednoznačne v tomto pláne pokračovať. Mrzí ma, že tomu tak nebolo,“ oboznamuje so situáciou Igor Wzoš.

Horse nevyšiel, ale ako vidíme, začalo sa predsa len stavať. Diera zmizla a rastie tam nová budova. Čo si predstavujete, čo by na tomto mieste nemalo určite chýbať?

„Hlavne nech už zmizne tá veľká škaredá diera a nech tam vyrastie niečo pekné a prospešné pre ľudí. Už v čase plánovania Horse som bol iniciátorom a podporovateľom myšlienky, aby v tomto priestore vznikla krytá farmárska tržnica, ktorá aj dnes v Poprade zúfalo chýba. Veľmi by ma potešilo, ak by súčasný projekt s takouto tržnicou počítal. Teraz, keď  zbúrali susedný Tatrakon, tak si viem celkom predstaviť, že by na tomto mieste mohol vzniknúť vnútromestský park. Čo sa ale plánuje vybudovať namiesto Tatrakonu netuším, “ pokračuje Wzoš.

Poprad posledné roky trápi enormný úbytok svojich obyvateľov. Napriek tomu sa v meste vo veľkom rozmohla výstavba bytových domov a apartmánových komplexov. Aj tu na tomto mieste rastie veľká budova plná apartmánov. Pre koho sa to všetko stavia? Budú podľa Vás tieto byty a apartmány cenovo dostupné pre bežných Popradčanov, alebo to budú investičné byty pre tých bohatších?

„Áno, aj tu na tomto mieste vzniká nová obytná zóna. Ceny nehnuteľností stúpajú, ale mzdy v tomto regióne sú priemerné až nízke. Obávam sa, že tomu tak bude, že majiteľmi nových bytov sa stanú z časti Popradčania, zvyšné budú investičné byty nepopradských majiteľov. Myslím si, že na svoje si prídu tí bohatší Slováci a zrejme aj cudzinci. Je to predovšetkým výsledok toho, že majetok mesta sa bezhlavo rozpredal developerom a nemyslelo sa na miestnych ľudí. Aj to je dôvod, prečo Poprad prichádza o svojich obyvateľov. V Poprade sa dlhodobo veľmi zle plánuje a keď sa to nezmení, tak súčasné vedenie mesta urobí z Popradu „vysvietený starobinec, “ dodal na záver nášho rozhovoru poslanec Wzoš.

Súvisiace príspevky
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Prezidentka Čaputová podporila v Košiciach projekt využitia geotermálnej energie z Ďurkova a okolitých obcí

3 Minút čítania
Košice: Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová má celý tento týždeň svoje vysunuté pracovisko v metropole východu. Úvodný deň svojho pobytu využila aj na stretnutie…
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

POZOR, PÁTRANIE PO NEZVESTNEJ

1 Minút čítania
Hľadá sa mladá žena, nepoznáte ju? Nevideli ste ju niekde? Priezvisko: DUŽDOVÁ Meno: Elena Dátum narodenia: 2007-09-28 Štátna príslušnosť: SLOVENSKO Bydlisko: Sabinov…
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Harmonogram prác na Slaneckej ceste v Košiciach - aké práce prinesie tento týždeň?

1 Minút čítania
Košice: Aj tento týždeň vám prinášame aktuálny harmonogram prác, ktoré na Slaneckej ceste realizuje spoločnosť Doprastav. Na webovej stránke https://slanecka.kosice.sk/ opäť nájdete…