Site icon Slovenský reportér

Zem sa točí o niečo rýchlejšie. Naša planéta zaznamenala svoj najkratší deň.

2.8.2022, Bratislava / Frankfurt nad Mohanom (Nemecko)

Medzinárodná služba zemskej rotácie a referenčných systémov (IERS) so sídlom v nemeckom Frankfurte podľa viacerých zahraničných portálov zverejnila informáciu, že v stredu 29. júna 2022 zaznamenala nový rekord v dĺžke dňa na našej planéte. Tento deň bol podľa meraní IERS kratší o 159 milisekúnd. „Bol to najkratší deň, odkedy vedci začali používať atómové hodiny na meranie rýchlosti rotácie Zeme“, píše vedecký portál iflscience.com.

Rotácia Zeme sa zrýchľuje

Iflscience informuje, že dĺžka dňa sa v posledných rokoch skracuje. „Zem od roku 2020 prekonala množstvo rýchlostných rekordov. V roku 2020 mala 28 najkratších dní zaznamenaných od 60. rokov minulého storočia. Nikto nevie s istotou, prečo sa to deje, ale odborníci sa domnievajú, že to súvisí so zmenami osi rotácie Zeme,“ uvádza sa v článku iflscience.com.

Forbes píše, že Zem sa zrazu točí rýchlejšie. „V posledných rokoch atómové hodiny ukázali, že rotácia Zeme sa teraz zrýchľuje. V skutočnosti by sme mohli začať 50-ročné obdobie kratších dní,“ píše sa na forbes.com.

Zrýchľovanie rotácie Zeme ovplyvní satelity a GPS systémy

Toto zrýchľovanie by mohlo mať dopad aj pre naše satelity a GPS systémy, pretože ich atómové hodiny neberú do úvahy zmeny rotácie Zeme. Ak sa teda Zem točí rýchlejšie, ako zvyčajne, dostane sa do rovnakej polohy o niečo skôr. V oblasti rovníku sa pritom zrýchlenie len o pol milisekundy rovná 26 centimetrom, vďaka čomu by mohlo dôjsť k zvýšeniu nepresnosti uvedených technológií.

Zdroj: forbes.com, iflscience.com

Exit mobile version