Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
KošiceKošický kraj

Aj trafostanice môžu byť pekné. Ako na to ukázali na košickom sídlisku.

2 Minút čítania

KOŠICE – Aj budovy, ktoré sú na prvý pohľad všedné a nenápadné môžu upútať pozornosť. Ďalšie dve trafostanice v Košiciach, patriace Východoslovenskej distribučnej (VSD), sú na nepoznanie. Tie na Jaltskej a Fábryho ulici v mestskej časti Dargovských hrdinov si „podal“ známy street-artista metropoly východu Erik Demeter, ktorého graffiti-komunita pozná pod umeleckým menom OAR.

Trafostanice môžu okolie aj skrášľovať

Inšpiráciou je slovník

V prípade oboch trafostaníc sa nechal inšpirovať elektroenergetikou. Konkrétne pojmami z veľkého elektroenergetického slovníka, ktorý VSD zostavila a k pojmom priradila vtipné vysvetľujúce kresby, aby ich čo najviac priblížila verejnosti. Zároveň však už tretí rok pozýva miestnych umelcov (ponuka platí pre celé vymedzené distribučné územie VSD, čo je východné Slovensko a časť BB kraja), aby prišli s vlastnou obrazovou interpretáciou neľahkej odbornej terminológie. K dispozícii dáva elektroenergetické objekty VSD (zväčša trafostanice), kde môžu uskutočniť svoje umelecké videnie vo veľkom.

Pribudnú ďalšie trafostanice

Tentoraz pojednávajú trafostanice o pojmoch: Distribútor (TS Jaltská), Práce pod napätím (TS Jaltská), Frekvencia (TS Fábryho), Udržateľný rozvoj (TS Fábryho).

„Všetko sú to aktuálne témy aj v bežnom živote. Buď majú viacero významov alebo sú aktuálne nielen pre elektroenergetiku. Napríklad ekologické témy; na akej frekvencii bežíte svoj život; pracujete pod napätím a čo všetko znamená elektrina v domácnosti,“ uviedol OAR k svojim veľkoplošným dielam na trafostaniciach. Predovšetkým street-artovému umeniu sa OAR venuje už 25 rokov, výnimkou nie sú ale ani interiérové práce. Jeho diela sa už dnes rátajú na stovky.

Trafostanice môžu okolie aj skrášľovať

Estetická stránka je plusom

„Sme radi, že náš projekt premeny sa naďalej stretáva s ohlasom, a toto je už piata a šiesta trafostanica v Košiciach, ktorú miestna komunita zmenila podľa svojho gusta a videnia elektroenergetiky. Aj keď pracujeme vo veľmi špecifickom, vysoko odbornom prostredí, neznamená to, že elektroenergetické objekty musia mať len funkčnú, naopak, radi by sme im pridali estetickú stránku. A ak sa s tým spojí aj výchovný rozmer a ľudia viac porozumejú, čo všetko tie fyzikálne javy znamenajú a dokážu, podporujeme takéto projekty aj finančne,“ vysvetlil Jaroslav Hrušč, riaditeľ divízie Sieťový obchod vo VSD.

Graffiti domácej výroby

Zámer skrášľovania verejných priestranstiev formou graffiti sa pozdáva aj starostovi mestskej časti Dargovských hrdinov Jozefovi Andrejčákovi. „Mestská časť v rámci skrášľovania medziblokových priestorov podporila vznik viacerých graffiti na oporných múroch, trafostaniciach a iných verejných priestranstvách. Tieto maľby urobili umelci žijúci v našej mestskej časti a vyvolali skvelý ohlas u obyvateľov. Graffiti steny na trafostaniciach vznikli vďaka finančnej podpore spoločnosti Východoslovenská distribučná, ktorej za to ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. Pretvorené trafostanice skrášľujú okolie v mestskej časti a zároveň slúžia aj ako edukačné maľby v oblasti energetiky,“ uzavrel starosta.

MČ DH, BM Foto: MČ Dargovských hrdinov

Súvisiace príspevky
Košice

V piatok bude kúpanie na košickom jazere zakázané, zlikvidujú sinice

3 Minút čítania
KOŠICE – Proces čistenia jazera opäť pokračuje. Mesto Košice bude v piatok 23. júla po štyroch týždňoch od predchádzajúcej aplikácie biologických prípravkov…
Košický krajKultúraSpišská Nová Ves

Spišská Nová Ves: Unikátny festival ŽIVÉ SOCHY prinesie bohatý program

1 Minút čítania
21. júla, Spišská Nová Ves Už o pár dní a to 30. júla a 31. júla sa uskutoční už 5. ročník festivalu…
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Mestské lesy Košice chystajú opravu chodníka na Alpinke

1 Minút čítania
KOŠICE – Mestské lesy (ML) Košice oznámili, že oprava turistického chodníka – modrá značka – Baránok – Alpinka je nevyhnutná. Preto ho…