Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
KultúraSlovensko

Cirkev upravila názvy veľkonočných sviatkov. Z Kvetnej nedele je Palmová nedeľa.

2 Minút čítania

Bratislava 12. apríla (TASR) – V názvoch veľkonočných sviatkov počas Svätého týždňa došlo k úpravám. Tie sú dôsledkom snahy o väčšiu vernosť latinskému originálu – použité názvy v novom vydaní Rímskeho misálu sú bližšie výrazom, ktoré má originálny Missale Romanum. Pre TASR to uviedol hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara. Zmenou prešlo aj označenie Veľký týždeň, ktorý nahradil Svätý týždeň.   

Tradičné názvy nestrácajú svoju platnosť

Nové vydanie Rímskeho misálu, čiže základnej liturgickej knihy, ktorá sa používa pri slávení rímskokatolíckych bohoslužieb, vstúpilo do platnosti 1. januára. Slovenské vydanie Rímského misála uvádza názvy sviatkov po novom. Namiesto Kvetnej nedele sa používa názov Palmová nedeľa. Zelený štvrtok bude po novom niesť názov Štvrtok svätého týždňa, Veľký piatok zas Piatok utrpenia Pána. Kramara priblížil že z Bielej soboty sa stáva Svätá sobota, Veľkonočná nedeľa sa zmenila na Veľkonočnú nedeľu Pánovho zmŕtvychvstania. Pomenovanie Veľkonočný pondelok sa zmenilo podľa Rímskeho misálu na Pondelok vo veľkonočnej oktáve.
      

„Neznamená to, že zaužívané výrazy v slovenskom jazyku treba pokladať za nesprávne: vo vydaní misála pre anglicky hovoriaci svet nie je Maundy Thursday alebo Good Friday, ale Holy Thursday a Friday of the Passion of the Lord, pretože takto je to bližšie latinskému originálu,“ povedal Kramara. Podobne je to podľa jeho slov aj s nemeckými výrazmi Gründonnerstag či Karfreitag.
      

Spomenuté tradičné vyjadrenia však podľa Kramara z toho dôvodu v bežnej komunikácii nestrácajú svoju platnosť, ani sa ich nik nesnaží odstrániť. „Napokon aj názvy uvedené v misáli v zátvorkách sú toho svedectvom. Kto chce hovoriť odborne presne, liturgicky exaktne, bude používať termíny z misála. Kňazom takéto vyjadrovanie, samozrejme, prináleží,“ doplnil Kramara. Ako dodal, cieľom však nie je „vytlačiť“ tradičné výrazy ako Zelený štvrtok z používania.
      

Viaceré farnosti o zmenách v názvoch svojich veriacich informovali počas Palmovej nedele (10. 4.). Farnosť sv. Jozefa Robotníka vo Svite uvádza, že tento rok sa budú pôvodné názvy dní ešte uvádzať v zátvorkách za novými názvami.

zdroj: TASR

Súvisiace príspevky
Aktuálne témyCovid-19SlovenskoZdravie

Evidovaných je až 11 084 podozrení na nežiaduce účinky vakcín a 7 úmrtí v súvislosti s očkovaním

4 Minút čítania
4.7.2022, Bratislava V súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia covid-19 Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) ku dňu 30.6.2022 eviduje 11 084 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení…
Aktuálne témySlovensko

Prezidentka odobrila sprísnenie sankcií za rýchlosť či telefonovanie za volantom

3 Minút čítania
Bratislava 4. júla (TASR) – Sankcie za výrazné prekročenie rýchlosti či za telefonovanie za volantom sa sprísnia. Vyplýva to z novely zákona…
Aktuálne témyEkonomikaSlovensko

ŠÚ SR: Prehľad vývoja priemerných cien pohonných látok na Slovensku

1 Minút čítania
4.7.2022, Bratislava Vývoj spotrebiteľských cien pohonných látok v 25. týždni 2022 v porovnaní s cenami v 24. týždni 2022 ovplyvnili vyššie ceny natural 95 oktánového benzínu,…