Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Aktuálne témySlovensko

Čo by sme mali vedieť o hubách? Ako sa vyhnúť záťaži a otrave organizmu?

1 Minút čítania

Bratislava 25. septembra (TASR) – Záchranári v tomto roku zasahovali pri 12 pacientoch, ktorí sa priotrávili lesnými hubami. Najčastejším dôvodom bola zámena s jedlými druhmi. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová. V tejto súvislosti apeluje, že neznáme huby je nebezpečné zbierať, variť aj jesť.
      

Treba podľa nej tiež uchovať zvyšky húb, jedla či zvratkov na analýzu

Hovorkyňa tiež pripomenula, že po zbere treba huby skladovať v chladničke najdlhšie 12 hodín. „Nesmú byť zabalené a zakryté,“ doplnila. Nemali by sa podľa nej jesť večer, pretože trávenie zaťažuje celý organizmus. Zdôraznila, že lesné huby by deti mali konzumovať až od šiestich rokov.
      

Medzi príznaky otravy patrí napríklad ťažoba na žalúdku do 30 minút od konzumácie, kŕčovité bolesti brucha, malátnosť či únava. Rovnako tiež vodnatá hnačka tri až 12 hodín od konzumácie. Príznakom je tiež napínanie na vracanie až zvracanie. „Aj s odstupom 30 minút až 12 hodín po konzumácii v závislosti od zjedených húb,“ podotkla Krčová.
      

Pri prvých neistých príznakoch odporúča domáci výplach žalúdka s pridaním čierneho uhlia. „Pri pretrvávajúcich či úporných príznakoch kontaktovať lekára, prípadne zabezpečiť transport do nemocnice,“ doplnila. Treba podľa nej tiež uchovať zvyšky húb, jedla či zvratkov na analýzu.

Zdroj: TASR

Súvisiace príspevky
EkonomikaPolitikaSlovensko

V parlamente začali rokovať o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2023

2 Minút čítania
30. 11. 2022, BRATISLAVA. Návrh rozpočtu na rok 2023 predstavil plénu minister financií Igor Matovič. Poslancov vyzval, aby nazerali na návrh rozpočtu…
Dolný KubínEnviroKošiceMartinŠkolstvoSlovensko

Študentskú súťaž na tému využívania eurofondov vyhrala M. Hüberová so spotom Riečny koridor

1 Minút čítania
29.11.2022, Bratislava Súťaž pre študentov stredných a vysokých škôl na Slovensku, ktorú vyhlásil Úrad vlády SR 9. mája 2022 má svojich víťazov….
Konflikt na UkrajineSlovensko

Ministerstvo obrany upozorňuje na plánované armádne presuny do 4. decembra

1 Minút čítania
29.11.2022, Bratislava Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska, že v období od 28. novembra do 4. decembra 2022 sa budú cez územie…