Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Covid-19Svet

Do Štrasburgu smeruje Petícia na vyvodenie zodpovednosti voči šéfke EK

3 Minút čítania

30.11.2022, Bratislava

Do Štrasburgu smeruje Petícia na vyvodenie zodpovednosti voči šéfke Európskej komisie (EK) za porušenie únijného práva a korupciu. Signatári tejto petície sa obracajú na Radu EÚ so žiadosťou, aby využila svoje oprávnenia a dostupné prostriedky s cieľom zabezpečiť dôsledné vyšetrenie konania a spravodlivé potrestanie predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej a ďalších komisárov EK, ktorí sú spájaní s nákupom mRNA vakcín.

„Aktivity predsedníčky Európskej komisie a ostatných jej členov s následným dopadom na situáciu v členských štátoch EÚ boli v priamom rozpore s rezolúciou Parlamentného zhromaždenia Rady Európy,“ píše sa v petícii.

Konanie predsedníčky EK vzbudzuje podozrenie, že presadzovala svoje vlastné finančné a ​​osobné záujmy

Podľa autorov petície si predsedníčka EK Ursula von der Leyenová bola plne vedomá toho, že na vakcínach neboli vykonané potrebné testy. „Napriek tomu presadila rozhodnutie EK tieto produkty zakúpiť a distribuovať štátom EÚ za podozrivých okolností a podmienok, pričom akceptovala bezprecedentné  zbavenie sa výrobcov vakcín zodpovednosti za možné nežiaduce účinky na životoch a zdraví. Berúc do úvahy závery DA, že pri uvedenom rozhodovaní predsedníčka EK konala na „vlastnú päsť“ a nedodržala pritom bežne stanovené postupy a predpisy; nevyužila ani spoločné vyjednávacie tímy, sama pripravila predbežnú dohodu s Pfizerom a na rozdiel od ostatných zmlúv EK odmietla poskytnúť DA akékoľvek dokumenty týkajúce sa predbežných rokovaní  o tejto konkrétnej dohode; jej konanie vzbudzuje podozrenie, že presadzovala svoje vlastné finančné a ​​osobné záujmy,“ uvádza sa v petícii.

Vážne podozrenia z korupcie

V petícii sa píše aj o vážnych podozreniach z korupcie. „Dôležitá časť dávok, ktoré Európska komisia (EK) nakúpila za cca. 71 miliárd Eur, bola podľa uverejnených informácií napriamo dohodnutá medzi generálnym riaditeľom farmaceutickej spoločnosti Pfizer p. Albertom Bourlom a predsedníčkou EK, ktorých o. i. spája osobné priateľstvo. V tomto ohľade bola predsedníčka EK opakovane neúspešne vyzvaná, aby zverejnila textové správy, ktoré si s riaditeľom spoločnosti písala. Zarážajúcou skutočnosťou je tiež to, že manžel predsedníčky EK p. Heiko von der Leyen je podľa uverejnených informácií v riadiacom orgáne inštitúcie, ktorá profituje z prepojenia na EK. Je teda dôvodné podozrenie, že predsedníčka EK konala v konflikte záujmov,“ píše sa v petícii.

Medzi signatármi sú mnohí slovenskí i českí lekári a advokáti

V zozname prvých signatárov sú: Erik Schmidt, JUDr. Marica Pirošíková, JUDr. Peter Weis, Doc. JUDr. Ján Drgonec, DrSc. MUDr. Ján Lakota, CSc., MUDr. Andrej Janco, MUDr. Alena Jancová, JUDr. Tomáš Nielsen, MUDr. Jitka Chalánková, Prof. RNDr. Jaroslav Turánek, CSc., DSc. Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D. MUDr. Soňa Peková, Ph.D. JUDr. Vladana Vališová, LL.M.

Petícia má už takmer 9000 podpisov

Petícia vznikla na základe iniciatívy členov Združenia pre zdravú a spravodlivú spoločnosť  v spolupráci s Pro Libertate vo veci umožnenia riadneho vyšetrenia podozrení z porušenia únijného práva a korupcie a s tým súvisiace zbavenie imunity predsedníčky Európskej komisie Ursule von der Leyen a rozpustenie Európskej komisie. K dnešnému dňu petíciu podpísalo takmer 9000 ľudí.

Link na petíciu: https://www.petitions.net/peticia_na_vyvodenie_zodpovednosti_voi_von_der_leyen_za_poruenie_unijneho_prava_a_korupciu?s=98523945&fbclid=IwAR1G0mlpKJb1zKqoyDL1ItINcshtIk9P21Tw88Cp4QKRaj1ZLUNQpUyeBck

Zdroj: petitions.net

Súvisiace príspevky
Svet

Vyše 50 hodín po zemetrasení vytiahli živú ženu z trosiek. Počet obetí stúpol na viac ako 11-tisíc

1 Minút čítania
Ženu vo veku 58 rokov údajne zachránili zo zrúteného hotela. ISTAMBUL/ANKARA – Jednu ženu vytiahli živú z trosiek budovy 52 hodín po ničivom…
RozhovorySvet

Západ by Ukrajinu nemal tlačiť do žiadnych územných ústupkov, tvrdí Pavel

2 Minút čítania
Nemôžeme akceptovať, že si agresor splní svoje ciele a my sa s tým zmierime, hovorí novozvolený český prezident. PRAHA – Západné štáty…
Svet

Počet obetí zemetrasenia v Turecku a Sýrii stúpol na viac ako 4300 ľudí

1 Minút čítania
Celkovo vytiahli v Turecku z trosiek 7840 živých ľudí a zničených bolo 4748 budov, uviedol turecký viceprezident Fuat Otkay. ANKARA – Záchranári…