22022219

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

RozhovorySvet

Západ by Ukrajinu nemal tlačiť do žiadnych územných ústupkov, tvrdí Pavel

2 Minút čítania

Nemôžeme akceptovať, že si agresor splní svoje ciele a my sa s tým zmierime, hovorí novozvolený český prezident.

novozvolený český prezident Petr Pavel
Zdroj: Twitter/Petr Pavel

PRAHA – Západné štáty by nemali Ukrajinu tlačiť do akýchkoľvek územných ústupkov, ktorými by Rusko podmieňovalo mierové rokovania. Pre agentúru TASR to v rozhovore povedal novozvolený český prezident Petr Pavel.

„To je čisto na Ukrajine, ako si vyhodnotí situáciu. Nemali by sme Ukrajinu tlačiť do akýchkoľvek územných ústupkov alebo do toho, aby za každú cenu naplnila ciele, ktoré si stanovila a o ktorých hovorí napríklad aj prezident (Volodymyr) Zelenskyj,“ uviedol Pavel.

Podľa budúceho českého prezidentka by cieľom západných krajín malo byť opätovné nastolenie suverenity Ukrajiny a jej obnova, návrat k medzinárodnému právu a riadne vyšetrenie vojnových zločinov, ktoré sa odohrali v priebehu ruskej agresie.

Tvrdí, že nie je možné akceptovať ako východiskový stav pre rokovania o mieri anexiu ukrajinských území Ruskom, ku ktorej došlo v rozpore s medzinárodným právom. „V okamihu, keď opustíte ukrajinské územie, tak sa môžeme rozprávať o ďalších veciach,“ navrhuje Pavel postoj, aký by mal k mierovým rokovaniam zaujať Západ.

Podľa Pavla Rusko často využíva princíp, pri ktorom situáciu vyhrotí tak, že sa ostatné štáty začnú obávať rizika až jadrového konfliktu. V dôsledku toho zmiernia svoj postoj aj podporu Ukrajine a Rusko dosiahne to, čo chcelo. „Je to balansovanie na hrane noža, ale my s tým takto musíme počítať,“ dodal.

Zdôrazňuje dôležitosť pevných postojov západných krajín. „Nemôžeme lavírovať, či Ukrajine poskytneme ešte modernejšie zbrane alebo nie. Pretože Ukrajina sa bez tých moderných zbraní proti Rusku ubrániť nemôže,“ vyhlásil a zopakoval, že by jej západné krajiny mali poskytnúť všetku potrebnú vojenskú pomoc. „Ak nám skutočne ide o ten princíp, tak ju nemôžeme nechať padnúť,“ doplnil.

Pripomenul, že keď bol predsedom Vojenského výboru NATO, zdôrazňoval dôležitosť diskusie s Ruskom o bezpečnostných zárukách. Tá by sa však nemala týkať len Ukrajiny, pretože „línia dotyku“ sa tiahne „od Severného ľadového oceánu až po Čierne more“.

„My by sme mali tému bezpečnosti v Európe poňať oveľa komplexnejšie, začať diskutovať možno aj o obnovení niektorých už prepadnutých zmlúv, ktoré mali garantovať vzájomnú bezpečnosť. Posilňovať opatrenia na vzájomnú dôveru. Na to všetko by sme mali byť pripravení,“ myslí si nový český prezident. Zároveň však dodal, že by k tomu malo dôjsť až potom, čo Rusko opustí ukrajinské územie. „Nemôžeme akceptovať to, že si agresor splní svoje ciele a my sa s tým zmierime,“ dodal Petr Pavel.

Zdroj: TASR

Súvisiace príspevky
Svet

MZVEZ upozorňuje cestujúcich na zvýšenú mieru krádeží v Taliansku

1 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje cestujúcich na zvýšenú mieru krádeží v Taliansku. Najviac…
Konflikt na UkrajineSvet

Zatknutie Putina v zahraničí by znamenalo vyhlásenie vojny, hovorí Medvedev

1 Minút čítania
Medvedev, ktorý bol počas svojho pôsobenia na poste ruského prezidenta v rokoch 2008-12 považovaný za relatívne liberálneho, sa od začiatku ruskej invázie…
EkonomikaSvet

Vysokú infláciu v Maďarsku nespôsobili iba sankcie a vojna, hovorí analytička

1 Minút čítania
Podľa nej oslabenie forintu nie je zapríčinené iba vysokými cenami energií, pretože sú krajiny strednej a východnej Európy, ktoré boli vystavené ruským…