Site icon Slovenský reportér

E. Heger: Ak Ukrajina vo vojne zvíťazí, Východné Slovensko bude potom viac prosperovať

9.4.2022, Bratislava

Podľa súčasného predsedu vlády SR E. Hegera (OĽANO) bude Slovensko silno tlačiť na to, aby sa Ukrajina stala čo najrýchlejšie členom Európskej únie a získala kandidátsky status. Kľúčové je pre nás, aby Ukrajina vo vojne zvíťazila, Východné Slovensko bude potom prosperujúca časť krajiny. Po návrate z Ukrajiny to v sobotu v Bratislave vyhlásil premiér s tým, že vláda ponúka aj svoj reformný tím. Slovensko je podľa Hegera ochotné pomôcť Ukrajine aj s opravou vojenskej techniky, ale aj s vývozom pšenice prostredníctvom vlakovej prepravy. O tom, či obyvatelia Slovenska s týmito jeho postojmi a krokmi súhlasia, sa premiér nezmienil.
      

foto: FB / Eduard Heger – predseda vlády SR

Ak Ukrajina vo vojne zvíťazí, Východné Slovensko bude prosperovať

„Ukrajina potrebuje každého spojenca a pomoc z demokratického sveta. V Kyjeve som vyjadril aj našu podporu, pretože si uvedomujeme, že bojujú aj za nás a naše hodnoty, demokraciu a slobodu,“ vyhlásil Heger.
      

Pre Slovensko je podľa predsedu vlády dôležité, aby malo stabilných a prosperujúcich susedov, Ukrajina však momentálne v takej situácii nie je. „Kľúčové je pre nás, aby Ukrajina vo vojne zvíťazila a stala sa našim stabilným a prosperujúcim susedom,“ podotkol premiér. Myslí si, že potom sa aj ľuďom na východnom Slovensku začne lepšie dariť a nebudú musieť cestovať za prácou. „Východné Slovensko bude potom prosperujúca časť krajiny, aj preto investujeme do vzťahov s Ukrajinou,“ skonštatoval.
      

Premiér deklaruje, že Slovensko odovzdaním systému S-300 Ukrajine neohrozilo svoju bezpečnosť. „Slovensko je momentálne zabezpečené z hľadiska obrany a bezpečnosti tak, ako nikdy v histórii,“ uviedol a poukázal na prítomnosť vojakov, vojenskú techniku i konkrétne na systém protiraketovej obrany Patriot.
      

Heger navštívil v piatok (8. 4.) Kyjev spoločne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom. Stretol sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ale aj ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Následky vojny si spoločne s európskymi partnermi šiel osobne pozrieť do mesta Buča.

zdroj: TASR

Exit mobile version