1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Aktuálne témyCovid-19PolitikaSlovenskoSvetZnáme tváre

E. Chmelár: Zelenskyj je ukrajinský Matovič a Sluha národa sofistikovanou kampaňou

3 Minút čítania

30.3.2022, Bratislava

Volodymyr Zelenskyj je súčasným prezidentom Ukrajiny, avšak doposiaľ bol aj aktívnym hercom, dabérom, scenáristom, tanečníkom a moderátorom. V roku 2015 si zahral fiktívneho prezidenta Ukrajiny v komediálnom seriáli Sluha národa, ktorý na sociálnej sieti vo svojom obsiahlom článku okomentoval politický komentátor, publicista, historik, vysokoškolský pedagóg a občiansky aktivista Eduard Chmelár. Podľa neho Sluha národa nie je žiadnym nevinným komediálnym seriálom, ale veľmi sofistikovanou kampaňou, premysleným marketingovým nástrojom na zvolenie Zelenského za prezidenta Ukrajinskej republiky.

Z fiktívneho prezidenta dnes hlava štátu

Napriek tomu, že Zelenskyj vyštudoval právo na Kyjevskej národnej ekonomickej univerzite, nikdy však v tejto oblasti profesionálne nepôsobil. Stal sa z neho herec, dabér, scenárista, televízny moderátor a riaditeľ ukrajinského filmového štúdia Kvartal 95. V roku 2015 učinkoval v populárnom komediálnom seriáli Sluha národa, v ktorom stvárnil fiktívneho ukrajinského prezidenta. Politická strana Sluha národa, ktorá ho podporovala v prezidentských voľbách, je pomenovaná práve podľa tohto rovnomenného seriálu.

Musím uznať, že je to nakrútené veľmi slušne, vysoko profesionálne, oceňujem vynikajúce herecké výkony, kvalitný scenár a skvelú kameru. Sám som už videl takmer celú prvú sériu a musím povedať, že zatiaľ sa výborne zabávam. Pro profesionálnej stránke tomu naozaj niet veľa čo vytknúť, napísal v úvode svojho článku Eduard Chmelár.

Seriál Sluha národa bol údajne natočený v čase, keď Zelenskyj ešte netušil, že bude prezidentom. „A práve toto sa ukazuje ako čistá lož, ak nechceme priamo povedať, že podvod. Sluha národa nie je žiadnym nevinným komediálnym seriálom, ale veľmi sofistikovanou kampaňou, premysleným marketingovým nástrojom na zvolenie Zelenského za prezidenta Ukrajinskej republiky, „ uvádza Chmelár.

Chmelár opisuje seriál ako veľmi dobre vymyslený príbeh, v ktorom je stav Ukrajiny opísaný realisticky, sarkasticky a tne do živého. „Hlavný hrdina stelesňuje základné túžby bežných Ukrajincov a Zelenskyj ho zahral naozaj veľmi dobre. Háčik je v tom, že tento obraz je totálne falošný. Nielen tým, že takýmto naivným spôsobom sa dá poraziť oligarchia iba v rozprávke, nie v reálnom živote. Ale predovšetkým tým, že sám Zelenskyj je namočený v korupcii až po uši a nebyť vojny, dnes by mu už hrozil nový Majdan,“ pokračuje Chmelár.

Zelenskyj a oligarchia

Eduard Chmelár ďalej píše aj o tom, že začiatkom októbra minulého roka zverejnilo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov tzv. Pandora Papers, podozrivé finančné transakcie stoviek politikov, ich poradcov, veľvyslancov či generálov z 90 krajín. V článku uvádza, že okrem jordánskeho kráľa Abdalláha II., bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, bývalého českého premiéra Andreja Babiša či Putinových blízkych poradcov v nich figuruje aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Podľa dokumentov Pandora Papers Zelenskyj nielen obchodoval s oligarchom Ihorom Kolomojským, ale pravdepodobne dosiaľ ťaží z prostriedkov, ktoré mu miliardár poslal do offshorových firiem. Samotný ropný barón Kolomojskij bol kedysi gubernátorom Dnepropetrovskej oblasti, v roku 2014 minul milióny dolárov na financovanie dobrovoľníckych vojenských práporov proti vzbúrencom na východe krajiny, ale v roku 2019 náhle zmenil názor a začal naliehať na uzavretie aliancie s Ruskom. „ uviedol okrem iného vo svojom článku Eduard Chmelár.

Chmelár píše o zákernom správaní súčasného ukrajinského prezidenta, najmä keď Zelenskyj ešte pred prezidentskými voľbami parodoval oligarchu Kolomojského v jeho vlastnej televízii: https://www.youtube.com/watch?v=–KLu9ISdEw. „Diváci sa dobre zabávali a nikomu nezišlo na um, že tento človek, ktorý kritizuje praktiky oligarchov, s nimi priamo spolupracuje a obchoduje. Je potrebné pochopiť, že Zelenskyj je niečo ako ukrajinský Matovič. Bol považovaný za šaša, viac menej antisystémového kandidáta, ktorý vie presne opísať ukrajinský systém, trefne ho skritizovať, vtipne ho paradovať – ale nevie ho zmeniť,“ tvrdí Chmelár.

Podľa Chmelára je Zelenskyj výborný herec, ktorý momentálne hrá svoju životnú úlohu. „Nevzbudzuje však u mňa dôveru, pretože každý deň hovorí niečo iné a najmä každému hovorí niečo iné. Na jeho slová sa nedá spoľahnúť. Zelenskyj je marketingovým výtvorom oligarchov, ktorý mal zmiasť naivných voličov. Práve toto ma desí najviac. To, ako sa ľudia nechajú zakaždým nachytať, ilustrujú tri výroky,“ píše Chmelár.

zdroj: FB / Eduard Chmelár, wikipedia, wikiwand.com

Súvisiace príspevky
Aktuálne témy

7 ROKOV NA SLOVENSKU

19 Minút čítania
Moje meno je Mgr.Tomáš Udič. Narodený 24.07.1982.Dnes je 09.04.2023, som ako obvinený vo väzbe v Prešove. Mám čistý register trestov, som bezúhonný…
Svet

MZVEZ upozorňuje cestujúcich na zvýšenú mieru krádeží v Taliansku

1 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje cestujúcich na zvýšenú mieru krádeží v Taliansku. Najviac…
Politika

Remišová: Zníženie DPH na potraviny sa neosvedčilo, vláda pomáha inak

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny ako riešenie vysokých cien skúšali v iných krajinách a…