Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Konflikt na Ukrajine

J. Naď: Generálny tajomník NATO ocenil postoj SR k posilneniu východného krídla

1 Minút čítania

      Brusel/Bratislava 24. marca (TASR) – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil aktivity Slovenska smerom k Ukrajine i k posilneniu obrany východného krídla Aliancie. Po piatkovom stretnutí so Stoltenbergom v Bruseli to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie Ministerstva obrany SR.
      Šéf NATO vyzdvihol aktivity SR v oblasti obrany a bezpečnosti vrátane intenzívnej modernizácie ozbrojených síl. Minister Naď informoval Stoltenberga o doterajšej pomoci poskytnutej Ukrajine a pripravenosti Slovenska rozšíriť svoje výrobné kapacity s cieľom doplniť vlastné zásoby a poskytnúť delostreleckú muníciu Ukrajine.
      Takisto rokovali o rotácii americkej batérie systému Patriot za taliansku batériu systému SAMP/T, ktorá posilnila protivzdušnú obranu Slovenska a v súčasnosti sa už nachádza na leteckej základni v Kuchyni.
      Naď tiež zdôraznil, že SR si konečne plní svoje záväzky vyplývajúce z členstva v NATO, pretože tento rok má naplánované výdavky na obranu na úrovni 2,01 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). S generálnym tajomníkom NATO sa zhodli, že dve percentá HDP na tento účel by mali byť pre spojencov minimom, nie stropom.
      Aliancia potrebuje byť podľa ministrových vyjadrení na sociálnej sieti silná ako celok a jej najzraniteľnejšie tzv. východné krídlo, ktorého súčasťou je aj SR, musí robiť všetko pre to, aby bolo vybavené najlepšími systémami a kvalitným personálom.
      „Je pre mňa skutočným pocitom zadosťučinenia, že v očiach spojencov sme rešpektovaným, predvídateľným a spoľahlivým partnerom, ktorý je stabilným prvkom kolektívnej obrany Aliancie, čo dnes vyzdvihol aj generálny tajomník NATO. V tomto úsilí budeme aj naďalej neúnavne pokračovať,“ uzavrel Naď.

Súvisiace príspevky
Konflikt na Ukrajine

Odovzdanie migov Ukrajine je podľa Ruska nepriateľský akt a porušenie záväzkov

1 Minút čítania
      Bratislava/Moskva 24. marca (TASR) – Rusko v piatok označilo štvrtkový (23. 3.) presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za…
Konflikt na Ukrajine

Premiér: Zelenskyj sa v príhovore na samite poďakoval SR a Poľsku za stíhačky

2 Minút čítania
      Bratislava/Brusel 23. marca (TASR) – Členské krajiny Európskej únie, ktoré majú zásoby potrebného druhu streliva pre Ukrajinu, ho Kyjevu dodajú a cez…
Konflikt na Ukrajine

Slovensko by mohlo podporiť misiu pre Ukrajinu výcvikom i vyslaním 6 vojakov

1 Minút čítania
      Bratislava 23. marca (TASR) – Slovenská republika by mohla vyslať do veliteľských štruktúr vojenskej asistenčnej misie pre Ukrajinu (EUMAM UA) do šiestich…