Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Covid-19KošiceVýchodné Slovensko

Košickí starostovia o testovaní: Chaos? Zabudnite

2 Minút čítania

Premiér Igor Matovič aj napriek výhradám plánuje ďalšie kolo celoplošného testovania. Podobne ako pred vyše mesiacom, aj tentoraz by prípadné ďalšie testovanie bolo bez spolupráce so samosprávou len ťažko možné. Ako to vnímajú starostovia košických mestských častí?

Prvé kolo celoplošného testovania v októbri nakoniec vďaka veľkému úsiliu samospráv prebehlo, no ďalšie už môže byť problém. Ak by boli podmienky rovnaké, tak starostovia (nielen) košických mestských častí by už do toho nešli. Dôvodov prečo je viac.

„Kolegovia z iných miest a obcí to majú ťažké, lebo čakajú od štátu preplatenie nákladov na testovanie. Tým, že nám mesto finančne pomohlo, tak sme to nakoniec s veľkými problémami zvládli. Mesto nám poslalo zálohové platby, inak by to bolo omnoho ťažšie. Do ďalšieho celoplošného testovania by sme išli len vtedy, ak by štát zabezpečil to, čo mal už počas prvého testovania. Teda dezinfekčné a ochranné pomôcky, rovnako zabezpečiť aj zdravotníkov. Lebo inak sa to vlastne ani riešiť nedá,“ povedal starosta mestskej časti Dargovských hrdinov Jozef Andrejčák. Dodal, že nielen materiálne zabezpečenie, ale aj pravidlá a inštrukcie zo strany štátu majú byť presne a jasne dané už vopred.

Noty od štátu a armády

Starosta susedného sídliska Ťahanovce Miloš Ihnát má na vec podobný pohľad. „Musia byť vopred dané noty od štátu a armády, inak to nejde. V prípade ďalšieho celoplošného testovania nech armáda zdvihne zadok a príde. Zároveň treba zabezpečiť a zaplatiť zdravotníkov a koordinovanie testovania,“ myslí si Ihnát. Navyše podľa neho treba domyslieť aj ďalšie detaily, ktoré by bolo treba riešiť. „Testovanie určite nebude môcť byť vonku a zrejme aj počet testovacích miest by bol nižší. Ono sa to dá zorganizovať, no ako som už hovoril, musia byť presne dané pravidlá,“ dodal Ihnát s tým, že s nápadom ďalšieho celoplošného testovania nie je nadšený.

Nesmie to byť amaterizmus

Starosta Pereša Jozef Karabin bez okolkov tvrdí, že za 14 rokov pôsobenia v samospráve ešte nezažil taký amaterizmus, ako pri prvom kole plošného testovania. Podľa neho štát ani armáda svoju úlohu vôbec nezvládli. „Mrzí ma, že máme premiéra, ktorý neustále mení názory. Neprekvapilo by ma, ak by nám prišiel mail, že o dva dni sa má testovať,“ povedal Karabin. Bol nepríjemne prekvapený, že armáda napriek sľubom svoju úlohu nezvládla. V prípade Pereša už v sobotu počas prvého testovania chýbali testy, či napríklad rukavice. „Nakoniec som ich musel kúpiť, no vyšlo to drahšie. V prípade dostatočného predstihu sa dajú dezinfekčné prostriedky a ďalšie veci objednať za lepšie ceny a v dostatočnom množstve. A to je len jeden z problémov. Pri takej veľkej akcii, ako je celoplošné testovanie sa nedá neustále improvizovať. Za takých okolností si neviem predstaviť ďalšie kolo testovania,“ upresnil Karabin. Dodal, že v takom prípade je zbytočné poveriť touto úlohou armádu.

O stanovisko sme požiadali aj košický magistrát. Mesto sa vyjadrí, no až vtedy, keď bude jasný termín a podmienky prípadného ďalšieho plošného testovania.

Súvisiace príspevky
KošiceKošický krajKultúra

Druhá cesta do praveku

2 Minút čítania
KOŠICE, NIŽNÁ MYŠĽA – Nielen pre milovníkov dejín je pripravená sobotňajšia akcia. Historický vláčik Detskej železnice v Košiciach vráti výletníkov v čase…
Covid-19NajčítanejšieSlovensko

Podľa ministerstva bude ekonomika v lete prudko rásť, preto nemá v pláne vyplatiť príspevky na udržanie zamestnanosti

2 Minút čítania
Prvá pomoc pre podnikateľov na udržanie pracovných miest bude od júla naviazaná na covidový automat. Vláda síce na druhý polrok tohto roka…
Covid-19Slovensko

Zdravie: Na vakcínu Sputnik V aktuálne čaká 3344 ľudí

1 Minút čítania
Bratislava 9. júna (TASR) – Na prvú dávku vakcíny Sputnik V aktuálne čaká 3344 ľudí. Najviac čakateľov, a to 516, je vo…