1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Slovensko

Na Slovensku chýbajú piloti vrtuľníkov, upozorňujú leteckí záchranári

2 Minút čítania
Ilustračné foto: STA

Na Slovensku máme podľa štatistík Dopravného úradu približne 100 aktívnych pilotov vrtuľníkov. Mnohí z nich sa však blížia k dôchodkovému veku a nebude jednoduché ich nahradiť. Problému  môžu v blízkej budúcnosti čeliť aj leteckí záchranári.

Slovensku hrozí už v blízkej budúcnosti akútny nedostatok pilotov vrtuľníkov. Tvrdí to Zuzana Hopjaková z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Pilot vrtuľníku je podľa nej špecifická profesia a celoživotné poslanie, ktoré si vyžaduje nielen osobnostné predpoklady, ale aj komplexné štúdium a neustály tréning. „Nedostatok kvalifikovaných pilotov vrtuľníkov je v súčasnosti  realita mnohých vrtuľníkových leteckých spoločností. Podobne to vnímame aj my, stále však disponujeme dostatočným počtom pilotov, ktorí dokážu pokryť súčasné potreby VZZS,“ konštatuje hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) Zuzana Hopjaková. 

Špecifikom pilotov záchranárskych vrtuľníkov je navyše požiadavka na ich mimoriadnu skúsenosť. Podľa vyhlášky Európskej komisie musia mať nalietaných minimálne 1 000 letových hodín. „Kým sa pilot stane profesionálom, trvá to približne 2-3 roky. Aj vtedy má však nalietaných maximálne 200 letových hodín. Pilotov je skutočne málo. Výcvik je drahý a skúsenosti sa dajú zadarmo nazbierať iba v armáde alebo v letke Ministerstva vnútra,“ zamýšľa sa skúsený pilot a inštruktor František Zsoldos zo súkromného výcvikové strediska Slovak Training Academy (STA). Práve táto spoločnosť má však potenciál zaplátať dieru na trhu. Akadémia pôsobí na košickom medzinárodnom letisku od roku 2017 a okrem iných pripravuje aj pilotov pre potreby Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

„Ročne dokážeme vyškoliť desiatky nových pilotov, pričom úzko spolupracujeme  s Leteckou fakultou Technickej univerzity. Vidíme, že záujem o letecké odbory rastie. Pred našim príchodom však bolo na Slovensku v oblasti výcviku pilotov vrtuľníkov doslova vákuum,“ hovorí konateľ spoločnosti STA Lukáš Halás. Výcviku vrtuľníkového lietania sa v minulosti venovala Vysoká letecká vojenská škola v Košiciach, tá však zanikla ešte v roku 2004. Dnes sa piloti v záchranárskych vrtuľníkoch a v letke Ministerstva vnútra blížia k dôchodkovému veku. Nahradiť ich bude problém a ak nechceme siahnuť po zahraničných pilotoch, musíme si ich vyškoliť sami. Zuzana Hopjaková z VZZS udáva, že so súkromným školiacim strediskom STA v Košiciach nemajú zatiaľ žiadnu zmluvu, no spolupráci sa nebránia. „V nasledujúcich rokoch nevylučujeme, že by k obojstranne výhodnej spolupráci pri výcviku pilotov mohlo dôjsť,“  dodal.

Slovak Training Academy má ako jediné civilné výcvikové centrum v Európe k dispozícii 4 vrtuľníky typu UH-60 BlackHawk. Šesť rovnakých  strojov začala od augusta minulého roka využívať aj naša armáda. O štyri nové vrtuľníky chce svoju letku do konca roka rozšíriť aj Ministerstvo vnútra. 

Súvisiace príspevky
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…
Slovensko

Deň hvezdární a planetárií ponúkne cez víkend podujatia pre verejnosť

1 Minút čítania
      Košice 20. marca (TASR) – Deň hvezdární a planetárií 2023 sa uskutoční počas víkendu 25. a 26. marca v rôznych slovenských astronomických…