Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Aktuálne témyCovid-19EkonomikaKonflikt na UkrajineSlovensko

NBS: Kladná čistá migrácia je jediným kľúčovým nástrojom, ako zmierniť rapídne starnutie Slovenska

3 Minút čítania

20.12.2022, BRATISLAVA. Počas medzinárodného dňa migrantov, ktorému patrí v kalendári 18. december, si Národná banka Slovenska (NBS) pripomenula medzinárodný dohovor o ochrane práv všetkých migrujúcich pracovníkov a ich rodín. Podľa NBS čelí Slovensko rapídnemu starnutiu a okrem zvýšenia pôrodnosti je kladná čistá migrácia jediným kľúčovým nástrojom, ako tento trend zmierniť. Demografia a s ňou spojené témy ako migrácia, starnutie obyvateľstva a udržateľnosť verejných financií je aj jednou z výziev našej krajiny, ktorú identifikovala správa NBS.

Migrácia podľa NBS nepredstavuje iba prechod hraníc z jednej krajiny do inej

Ide o komplexný proces a záleží len od prístupu k nemu, či bude pre Slovensko predstavovať príležitosť na rast, alebo to bude zdroj problémov a napätia. „Pri dobre nastavených inštitúciách a procese integrácie je migrácia zdrojom pracovnej sily, ktorá obsadí nízko kvalifikované pracovné miesta, o ktoré nie je medzi domácim obyvateľstvom záujem. Alebo naopak, môže predstavovať zdroj vysoko kvalifikovaných pracovníkov, ktorí prinesú na Slovensko nové postupy, know-how a technológie. Úspešná návratová politika zároveň privedie naspäť ľudí, ktorí odišli do iných krajín za prácou, skúsenosťami alebo vzdelaním,“ informovala NBS.

Najčastejšou príčinou príchodu cudzincov na Slovensko je zamestnanie

Na Slovensku vzrástol od roku 2017 najmä počet povolení na pobyt z dôvodu zamestnania. „Tie v roku 2021 predstavovali viac ako 75 % všetkých udelených povolení. Výrazne pomalšie rastú povolenia z dôvodu zlúčenia rodiny alebo štúdia; a povolenia z ostatných dôvodov dokonca klesajú. Covidový rok 2020 bol spojený s výrazne nižšou migráciou, no napriek tomu bol nárast udelených povolení z dôvodu zamestnania takmer 4-násobný oproti roku 2015,“ napísala NBS.

Najviac povolení na prechodný pobyt v prepočte na 1 milión obyvateľov udeľuje Poľsko

Spomedzi krajín V4 najviac povolení na prechodný pobyt v prepočte na 1 milión obyvateľov udeľuje Poľsko, naopak najmenej udeľuje Slovensko. „V Poľsku bol enormný nárast počtu povolení v roku 2021, keď sa mohol kompenzovať pokles z kovidového roku  2020. Tento efekt sa však prejavil vo všetkých krajinách, no v Poľsku je nárast jednoznačne najväčší,“ dodala NBS.

O dočasné útočisko na Slovensku takmer 104 tisíc odídencov z Ukrajiny

Slovensko počas roku 2022 zažíva z pohľadu migrácie bezprecedentný rok spojený s príchodom ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Od začiatku invázie požiadalo o dočasné útočisko na Slovensku takmer 104 tisíc odídencov z Ukrajiny„Prichádzali nárazovo najmä v prvom mesiaci vojnovej agresie. Do konca marca 2022 prišlo na Slovensko viac ako 59 tisíc odídencov z Ukrajiny, čo predstavovalo 57% všetkých, ktorí doteraz na Slovensko prišli. Medzi nimi prevládajú najmä ženy v produktívnom veku 18-60 rokov, ktorých je takmer polovica (44 %), čo je približne 4-krát viac ako mužov v produktívnom veku. Prichádzali najmä s deťmi vo veku do 18 rokov, ktorých podiel je 36 %. Seniorov nad 61 rokov je 8 %,“ doplnila NBS.

Viac ako 44 % všetkých odídencov v produktívnom veku už pracuje

K 10. decembru 2022 bolo podľa NBS zamestnaných takmer 26 tisíc odídencov z Ukrajiny. „Zamestnávajú sa prevažne na dlhodobo neobsadené pracovné pozície. Viac ako polovica z nich bola sústredená iba v dvoch oblastiach, buď v administratívnych činnostiach alebo v priemyselnej výrobe. V kategóriách pomocných síl, nekvalifikovaných pracovníkov alebo operátorov a montérov strojov ich je zamestnaných viac ako dve tretiny“ uviedla banka.

V polovici septembra nastúpilo do škôl približne 10,5 tisíc detí do 18 rokov

Z celkového počtu 33,5 tisíc detí, ktoré dovtedy na Slovensku požiadalo o dočasné útočisko, to predstavuje takmer 30 %. „To však neznamená, že 70 % detí sa vôbec nevzdeláva. Nezriedka pokračujú štúdiom na pôvodnej škole na Ukrajine formou online výučby,“ uviedli na webe NBS.

Zdroj: nbs.sk, Slovensko vydáva najmenej povolení na prechodný pobyt cudzincov na milión obyvateľov spomedzi krajín V4

Súvisiace príspevky
Aktuálne témyAplikáciaapp_post_bannerKrimiNajčítanejšie

Je 04.06. 2024 , 06.06. 2024 o 9 hod. mám výsluch k návrhu prokuratora na predlženie lehoty väzby. V rámci svojej obhajoby som si pripravil aj toto:

4 Minút čítania
Podľa § 76 ods. 3 Trestného poriadku ,,Predlžiť lehotu väzby možno len vtedy, ak bol návrh od prokuratora podani včas a ak…
Aktuálne témy

7 ROKOV NA SLOVENSKU

19 Minút čítania
Moje meno je Mgr.Tomáš Udič. Narodený 24.07.1982.Dnes je 09.04.2023, som ako obvinený vo väzbe v Prešove. Mám čistý register trestov, som bezúhonný…
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…