1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Slovensko

Od najväčšej leteckej tragédie uplynulo 16 rokov

2 Minút čítania

Šestnásť rokov dnes uplynulo od najväčšej leteckej tragédie v dejinách samostatného Slovenska, keď v lietadle AN-24 vracajúcom sa z misie KFOR v Kosove zahynulo 42 cestujúcich. Lietadlo so 43 pasažiermi na palube malo v Košiciach pristáť o 19.40 hod. a havarovalo asi 10 minút predtým neďaleko maďarskej obce Hejce, ležiacej približne tri kilometre od slovenských hraníc. Z polročnej služby v Kosove sa domov vracali slovenskí príslušníci síl KFOR – 42 vojakov, vrátane ôsmich členov posádky a jeden civilný zamestnanec Ministerstva obrany.

Záchranári na mieste zažili zázrak, jeden vojak prežil

Podľa viacerých očitých svedkov katastrofy lietadlo letelo veľmi nízko. Narazilo do kopca Borsó blízko obce a začalo horieť. Na miesto nešťastia okamžite vyrazili maďarskí aj slovenskí záchranári. Našli jedného človeka, ktorý prežil haváriu – vojaka Martina Farkaša. Ten bol o 22.15 hod. prijatý na anestéziologicko – resuscitačné oddelenie Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.Lietadlo po páde horelo, obete ležali v okruhu 100 metrovZ lietadla, ktoré po páde zachvátil požiar, zostali len časť kabíny, zadná časť trupu a obhorené rozptýlené trosky. Telesné pozostatky obetí nešťastia sa nachádzali v okruhu približne 100 metrov. Všetky identifikované telá obetí previezli 21. januára na Slovensko. O deň neskôr prepravili na Leteckú základňu v Prešove aj trosky havarovaného AN-24.

Rozlúčky sa zúčastnili naši najvyšší predstavitelia, maďarský prezident i generálny tajomník NATO

Sústrasť rodinám a blízkym svojich kolegov vyjadril aj Martin Farkaš, ktorý šesť dní po havárii predstúpil pred novinárov. Smútočná rozlúčka s najvyššími vojenskými poctami so 42 obeťami havárie sa konala 26. januára 2006 v Prešove. Zúčastnili sa na nej prezident SR Ivan Gašparovič, premiér Mikuláš Dzurinda a predseda NR SR Pavol Hrušovský, generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer a maďarský prezident László Sólyom. Vojaci, ktorí zahynuli pri havárii, boli vyznamenaní in memoriam odznakmi vojenského veterána a medailami Za službu v mierových a pozorovateľských misiách alebo Za vernosť ozbrojeným silám.Vojakov vyznamenali in memoriamObete havárie boli vyznamenané in memoriam odznakmi vojenského veterána a medailami Za službu v mierových a pozorovateľských misiách alebo Za vernosť ozbrojeným silám.

Kvôli tragédii odstúpil minister obrany

V súvislosti s haváriou odstúpil minister obrany Juraj Liška. Jeho nástupca Martin Fedor odhalil 11. apríla 2006 na vojenskej základni v kosovskom Šajkovci pamätník obetiam leteckej katastrofy. Ďalší pamätník sa nachádza aj na mieste nešťastia v maďarskej obci Hejce, kde si haváriu každoročne pripomínajú predstavitelia Slovenska a Maďarska.Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) odtajnil 29. júla 2020 vyšetrovací spis, Správu o vyšetrení leteckej nehody vojenského lietadla An-24 sprístupnili na webovej stránke MO SR.

Zdroj: AN-24-Hejce, teraz.sk, NN

Súvisiace príspevky
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…
Slovensko

Deň hvezdární a planetárií ponúkne cez víkend podujatia pre verejnosť

1 Minút čítania
      Košice 20. marca (TASR) – Deň hvezdární a planetárií 2023 sa uskutoční počas víkendu 25. a 26. marca v rôznych slovenských astronomických…