1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

ŠkolstvoSlovenskoTrenčiansky krajTrenčín

P. Pellegrini: Štát nepočíta ani s výrazným rastom platov učiteľov

1 Minút čítania

Trenčín 25. apríla (TASR) – Školstvo nie je pre vládu Eduarda Hegera (OĽANO) absolútnou prioritou napriek tomu, že je to súčasťou programového vyhlásenia vlády. Povedal to v pondelok v Trenčíne predseda mimoparlamentnej opozičnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini.
      

Financovanie školstva podľa Pellegriniho stagnuje

„Už niekoľko mesiacov sme svedkami extrémneho zdražovania nielen energií, ale aj materiálov a komodít. Normatívne financovanie školstva však zostáva absolútne nezmenené. A čo je horšie, samotné financovanie v porovnaní s minulými vládami stagnuje, ak nie aj klesá,“ skonštatoval Pellegrini s tým, že ani v rokoch 2023 a 2024 sa nepočíta s nejakým rastom financovania základných a stredných škôl cez normatívy.
      

Ako dodal, štát nedokáže zafinancovať plnú potrebu škôl a prehadzuje celú zodpovednosť na samosprávy. Slovenské mestá a obce tak podľa neho prídu možno až o 700 miliónov eur. „Štát nepočíta ani s výrazným rastom platov učiteľov. Za mojej vlády stúpli platy učiteľov v roku 2019 o desať a v roku 2020 o ďalších desať percent. Tomu zodpovedal aj normatív na mzdy, a o to viac financií štát poslal mestám a obciam na prenesený výkon štátnej správy,“ zdôraznil Pellegrini.
      

Ďalším problémom sú podľa neho výdavky na stravu v školských jedálňach. Zvyšovanie cien bude mať zásadný vplyv na kvalitu stravovania detí, pretože dotácia na stravu nerastie.
      

„Všetko na svojich pleciach nesú mestá a obce, ale donekonečna to nepôjde. Vláda sa darmo bude vyhovárať, že cez eurofondy tečie do školstva dostatok peňazí. Tie sú však určené na špecifické projekty a nie na sanovanie vysokých cien energií a zvyšovanie platov,“ uzavrel šéf opozičnej strany.

Súvisiace príspevky
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…
Školstvo

Študenti môžu požiadať o Štipendium Martina Filka do 2. mája

1 Minút čítania
      Bratislava 24. marca (TASR) – Slovenskí študenti, ktorí študujú na najlepších svetových univerzitách alebo sa ešte len o štúdium uchádzajú, prípadne sú…