1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

NajčítanejšieSlovensko

Pandémia naučila Slovákov sporiť. Otvorením obchodov hrozí, že na tento dobrý zvyk zabudnú

3 Minút čítania

Celkové dosahy druhej vlny pandémie na slovenské domácnosti zatiaľ nie sú jasné. No výška vkladov v bankách naznačuje, že majetok Slovákov počas minulého roka aj napriek koronakríze rástol. „Zaznamenali sme nárast majetku na bežných účtoch medziročne o 17 %. Je tak zrejmé, že Slovákom vznikli prebytky na klasických účtoch. Predpokladám, že išlo o odloženú spotrebu, keďže svoje peniaze z dôvodu pandemických obmedzení nemali kde minúť. Otvorením obchodov hrozí, že opäť skĺznu do nepremysleného míňania,“ varuje Peter Bigoš, odborník na osobné financie.

Nárast majetku v slovenských domácnostiach potvrdili dáta NBS. Kým koncom januára 2020 mali Slováci v bankách 38 miliárd eur a z toho 19,8 miliardy uložených na bežných účtoch, v januári 2021 dosiahli vklady úroveň 41,25 miliardy eur, čo je nárast o viac ako osem percent.

Čísla jasne naznačujú, že tí, ktorí nestratili alebo nemali výrazne obmedzenú prácu, dokázali ušetriť viac ako v čase pred pandémiou. Dôvodom bola nižšia spotreba. Odborníci však varujú pred rizikom míňania financií v súvislosti uvoľňovania opatrení.  Domácnosti, ktoré svoje financie neplánujú, často ani netušia, kde utrácajú. Kým pravidelné mesačné výdavky, ako sú bývanie, energie, poplatky za mobil, internet či poistenia, sú každý mesiac rovnaké, najviac peňazí uteká práve cez spotrebu. Tú sme si podľa odborníkov v čase krízy vedeli lepšie ustrážiť ako v „normálnych“ časoch. Mnohé domácnosti si počas opatrení znížili výdavky napríklad na cestovanie, predĺžené víkendy, kultúru, nakupovanie, stravu mimo domova, ale aj iné položky. Mesačne im tak zostalo viac peňazí v peňaženkách. Otvorením obchodov hrozí, že finančné správanie Slovákov sa vráti do starých koľají, čo povedie opäť k vyššej spotrebe a míňaniu peňazí aj z rezervy.  

Plánovanie financií nie je najsilnejšou stránkou Slovákov. Často sme sa stretávali s postojom, že železná rezerva nie je až taká dôležitá a náhly výpadok príjmu alebo väčší výdavok riešili domácnosti úverom. V dôsledku hroziacej finančnej krízy však ľudia zmenili uvažovanie a so svojimi peniazmi začali narábať zodpovednejšie. Mnohí si uvedomili nevyhnutnosť železnej rezervy a oveľa viac zvažujú kúpu čohokoľvek. Rovnako sú ochotnejší vytvárať si rezervu. Pozitívny trend potvrdili aj prieskumy.  Zodpovedný prístup k financiám si treba zachovať aj pri uvoľnení opatrení. Odborníci varujú, že ešte stále nie sme z najhoršieho vonku, treba myslieť aj na poistku a namiesto prehnaného míňania peňazí aj naďalej vytvárať dostatočnú rezervu.  Rezerva by mala byť minimálne vo výške šesťnásobku mesačného príjmu. Posledný rok však ukázal, že ani tá nemusí stačiť v prípade celosvetovej pandémie. Platí preto, že čím vyššia rezerva, tým pokojnejší spánok.

Aj keď sa finančné správanie u nás postupne mení k lepšiemu, v porovnaní so západnými krajinami Európy stále zaostávame. Najväčšie rozdiely vidieť najmä v chýbajúcich návykoch a finančnom vzdelávaní, no slabými stránkami sú aj plánovanie financií, kontrola nad výdavkami a ich štruktúrou, ale aj pri zhodnocovaní úspor. Podľa odborníkov na financie sa dá pritom návyk vybudovať veľmi jednoducho. Každý mesiac si ako prvé treba z výplaty odložiť 10 % do rezervy, ďalších 20 % by malo smerovať na prípravu na dôchodok. Následne môžem míňať. Investovanie je vo všeobecnosti oblasťou, ktorej Slováci dlhodobo odolávajú, pritom práve to tvorí najdôležitejšiu časť prípravy na penziu.

Za nízkym záujmom o investovanie stoja najmä obavy domácností, že prídu o svoje peniaze, ale aj presvedčenie, že na investovanie potrebujú vysokú sumu peňazí a že im to aktuálny rozpočet neumožňuje. Na investovanie pritom stačí aj 50 eur mesačne, ktoré vedia nájsť pri optimalizácii bežnej spotreby.

TIP ODBORNÍKA: PÄŤ ÚČINNÝCH KROKOV PRI SPORENÍ

  1. Každý mesiac si odložte aspoň 10 % z príjmu.
  2. Zaveďte si aspoň orientačne „domáce účtovníctvo“ – zistíte tak, kam vám idú výdavky, a uvidíte, akú sumu navyše si môžete mesačne odložiť.
  3. Nastavte si trvalý príkaz na sporenie, resp. investovanie v deň výplaty (najprv odložím a potom míňam).
  4. Naplánujte si sumu peňazí, ktoré budete potrebovať na naplnenie finančných cieľov.
  5. Pozrite a porovnajte si poplatky a výhody, ktoré vám sporenie prinesie.
Súvisiace príspevky
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…
Slovensko

Deň hvezdární a planetárií ponúkne cez víkend podujatia pre verejnosť

1 Minút čítania
      Košice 20. marca (TASR) – Deň hvezdární a planetárií 2023 sa uskutoční počas víkendu 25. a 26. marca v rôznych slovenských astronomických…