1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

EnviroNitraTrebišovZápadné Slovensko

Rekordných 1000 hodín slnečného svitu počas leta bolo na Slovensku zvláštnym javom

2 Minút čítania

26.9.2022, Bratislava

Zmena charakteru počasia, predovšetkým v priebehu druhej a tretej dekády septembra, spolu s rýchlo sa skracujúcim dňom v období jesennej rovnodennosti, sa prejavili na výrazne nižšom trvaní slnečného svitu, v porovnaní s predchádzajúcimi mimoriadne slnečnými letnými mesiacmi, ktoré priniesli nielen rekordné teploty, ale aj rekord v trvaní slnečného svitu.

V Nitre z extrému do extrému

V Nitre na letisku trval slnečný svit v tohtoročnom lete (VI, VII, VIII) takmer 1000 hodín, presne 966 hodín, čo bolo iba o 2 hodiny menej, ako to tam bolo v minuloročnom lete, kedy 968 hodín, bolo najdlhšie trvanie slnečného svitu v lete, na letisku v Nitre, od začiatku prevádzky tejto meteorologickej stanice. Ešte aj v auguste v tomto roku trval slnečný svit v Nitre na letisku 282 hodín, čo bolo viac, ako to tam bolo v auguste v roku 2021, ktorý bol vo svojej druhej polovici chladnejší a oblačnejší.

V priebehu septembra v aktuálnom roku však slnečný svit ubúdal a to nie iba pre skracovanie dňa, ale aj pre častejší výskyt oblačnosti a zrážok. Takže v prvých piatich pentádach tohtoročného septembra už trval slnečný svit na letisku v Nitre iba 144 hodín. Najmenej slnečného svitu v septembri mali v Nitre na letisku od začiatku prevádzky tejto meteorologickej stanice (1982) v roku 1996, kedy to bolo za celý mesiac iba 87 hodín.

V Trebišove zaregistrovali nový rekord v trvaní slnečného svitu

V Trebišove zaregistrovali počas tohtoročného leta rekordné trvanie slnečného svitu, ktorý tam od 1.6.2022 do 31.8.2022 trval 1005 hodín, čo bolo o takmer 100 hodín viac, ako tam bol pôvodný rekord (912 hodín) z leta v roku 2017. Treba pripomenúť že trvanie slnečného svitu v lete, s hodnotou viac ako 1000 hodín, je v klimatických podmienkach Slovenska mimoriadne zvláštne.

Výrazné sucho je len lokálne na Žitnom ostrove

Aktuálne je takmer celé územie Slovenska bez rizika sucha. Výrazné sucho je len lokálne na Žitnom ostrove. V hlbšej vrstve je extrémne sucho ešte ojedinele na juhu stredného a východného Slovenska. Relatívne nasýtenie je na Podunajskej nížine, Podpoľaní, Gemeri a Above najnižšie v intervale 10-20 %. V hlbšej vrstve je nasýtenie pod 10 % ešte ojedinele na juhu Slovenska.

Deficit pôdnej vlahy je do -60 mm lokálne na Above a v okolí Kežmarku. Nadbytok vlahy do +60 mm je na Orave a v okolí Stropkova.

Zdroj: FB / Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)

Súvisiace príspevky
Enviro

V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať. Celkové náklady na recykláciu sú často…
BratislavaBratislavský krajEnviro

Zoo Bratislava otvára 63. sezónu, pre návštevníkov je pripravený program

1 Minút čítania
Bratislava 25. marca (TASR) – Deň plný aktivít čaká všetkých, ktorí prídu v sobotu do zoologickej záhrady v Bratislave. Pri príležitosti otvorenia…
Enviro

MŽP SR: K aktivitám Hodiny Zeme vyzýva ministerstvá i bežnú verejnosť

1 Minút čítania
      Bratislava 24. marca (TASR) – K celosvetovej iniciatíve Hodina Zeme sa pripája aj Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Envirorezort zároveň vyzval aj…