Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Svet

Rusko zakročilo voči dezinformáciám zákonom. Spravodajstvo pozastavujú BBC, ARD, CNN či liberálna TV RAIN.

2 Minút čítania

6.3.2022, Londýn (BBC)

Ruský parlament schválil zákon, podľa ktorého je šírenie falošných a nepravdivých informácií „fake news“ o ruských ozbrojených silách trestným činom. Moskovský Kremeľ namieta, aby sa konflikt na Ukrajine nazýval vojnou, namiesto toho ho nazval „špeciálnou vojenskou operáciou“. Na to reagoval spravodajský kanál BBC dočasným pozastavením práce svojich novinárov v Rusku, s tým, že nechce svojich zamestnancov vystavovať riziku trestného stíhania, nakoľko nový zákon môže viesť k trestu odňatia slobody až na 15 rokov. Informuje o tom bbc.com.

Bezpečnosť zamestnancov je podľa BBC prvoradá

Prístup na webové stránky BBC už bol v Rusku obmedzený. Spravodajské stanice Deutsche Welle, Meduza a Radio Liberty mali taktiež obmedzené služby, uviedla ruská štátna tlačová agentúra RIA. Svoje spravodajstvo v Rusku pozastavuje aj Bloomberg News, ARD, ZDF a RAI. Aj spravodajský kanál CNN hovorí o pozastavení svojho vysielania. Uvádza BBC vo svojom článku: War in Ukraine: BBC suspends its journalists work in Russia.

Generálny riaditeľ BBC Tim Davie v reakcii na legislatívu prijatú ruskými úradmi povedal: „Nemáme inú možnosť, ako dočasne pozastaviť prácu všetkých novinárov BBC News a ich podporného personálu v Ruskej federácii, kým neposúdime úplné dôsledky tohto nevítaného vývoja. Naša spravodajská služba BBC v ruštine bude však naďalej fungovať mimo Ruska.“

„Bezpečnosť našich zamestnancov je prvoradá a nie sme pripravení vystavovať ich riziku trestného stíhania len za to, že vykonávajú svoju prácu. Chcel by som im všetkým zložiť poklonu za ich statočnosť, odhodlanie a profesionalitu. Naďalej sme odhodlaní sprístupňovať presné, nezávislé informácie publiku na celom svete, vrátane miliónov Rusov, ktorí využívajú naše spravodajské služby. Naši novinári na Ukrajine a vo svete budú naďalej podávať správy o invázii na Ukrajinu,“ dodal Davie.

Labutie jazero po odchode štábu zo scény

Oznámenia z globálnych médií prichádzajú deň po tom, čo v Rusku prestala vysielať TV Rain. Tento liberálny kanál ukončil svoje posledné vysielanie zobrazením štábu, ktorý odchádza zo scény. Dôvodom bolo to, že ho Ruský telekomunikačný úrad obvinil z „podnecovania extrémizmu, zneužívania ruských občanov, spôsobovania masového narušenia verejného pokoja a bezpečnosti a podnecovania protestov“. Kanál následne začal prehrávať zábery z predstavenia Čajkovského Labutie jazero. Balet sa používal vo vysielaní zo sovietskej éry pri príležitosti smrti vodcov a hral sa aj počas prevratu v roku 1991, ktorý prispel k zániku Sovietskeho zväzu. Píše bbc.com.

„Hlavný problém je v tom, že sme objektívne informovali o Ukrajine, ako profesionálni novinári a informovali sme z rôznych strán. Mali sme novinárov, ktorí vysielali naživo a informovali o situácii,“ povedala pre BBC Ekaterina Kotrik, moderátorka TV Rain a bývalá šéfka spravodajstva. Rusko musela opustiť kvôli novému zákonu, ktorý môže viesť k trestu odňatia slobody až na 15 rokov pre ľudí, ktorí zámerne šíria to, čo podľa nej Kremeľ označuje za „falošné“ informácie o ozbrojených silách. „Pätnásť rokov vo väzení len za to, že som si robila svoju prácu,“ povedala Kotriková. „Je to koniec demokracie v Rusku. Akákoľvek sloboda je stratená,“ dodala Kotrik.

zdroj: bbc.com, aljazeera.com

preklad: Slovenský reportér

Súvisiace príspevky
Covid-19Svet

Do Štrasburgu smeruje Petícia na vyvodenie zodpovednosti voči šéfke EK

3 Minút čítania
30.11.2022, Bratislava Do Štrasburgu smeruje Petícia na vyvodenie zodpovednosti voči šéfke Európskej komisie (EK) za porušenie únijného práva a korupciu. Signatári tejto…
Svet

Európska komisia zmrazila Maďarsku 7,5 miliardy eur eurofondov

2 Minút čítania
30. 11. 2022, BRUSEL. Maďarsko podľa EK nedokázalo do 19. novembra primerane implementovať hlavné aspekty 17 nápravných opatrení dohodnutých v rámci všeobecného…
Svet

Rusko odložilo rozhovory o jadrovom odzbrojovaní s USA

1 Minút čítania
28. 11. 2022, MOSKVA. Rusko jednostranne odložilo konanie rozhovoroch o jadrovom odzbrojovaní, ktoré sa mali konať tento týždeň v egyptskej metropole Káhira….