1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Slovensko

SIŽP iniciovala vzdelávaciu kampaň, ako predísť útokom medveďa na kontajnery

1 Minút čítania

Bratislava 27. augusta (TASR)

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v poslednom období intenzívne kontroluje zabezpečenie zmesového komunálneho odpadu a bioodpadu pred prístupom medveďa v obciach. V spolupráci s ochranármi a organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV) Natur-Pack zahájila vzdelávacie aktivity s cieľom predísť útokom medveďa. Informovala o tom hovorkyňa SIŽP Tamara Lesná.
      

Kontroly ukazujú, že zdrojom výskytu medveďa v obciach je okrem komunálneho odpadu a bioodpadu aj plastový a kovový triedený odpad. „Na základe kontrol však môžeme konštatovať, že sú vysoko rizikové, pretože často obsahujú nedojedené zvyšky aromatických potravín či nápojov,“ hovorí Lesná. Približuje, že žlté a červené nádoby navyše nebývajú zabezpečené pred prístupom akýchkoľvek živočíchov, teda ani pred medveďom.
      

Generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo preto napísal v júli list všetkým OZV, ktoré majú územnú pôsobnosť v lokalitách, kde sa vyskytuje medveď. Apeloval na nich, aby sa venovali problematike zabezpečovania kontajnerov a iniciovali spoluprácu v edukačnej činnosti pre obyvateľov.
      

Lesná pripomína, že OZV sa podľa zákona o odpadoch zodpovedajú nielen za komplexné zabezpečenie zberu triedených zložiek komunálneho odpadu, ale zo zákona majú aj povinnosť vzdelávať a propagovať edukačné aktivity, zamerané na účasť ľudí na triedenom zbere.
      

V pondelok (23. 8.) tak spolu so štátnou ochranou prírody a jej Zásahovým tímom pre medveďa hnedého začala prvú sériu vzdelávacích aktivít. Spolupráca bude prezentovaná vo videu od Natur-Packu v seriáli o triedení odpadu Správna trefa. „Je veľmi dôležité, aby sme z pozície orgánu ochrany životného prostredia nielen kontrolovali povinnosti a udeľovali sankcie, ale pôsobili aj preventívne,“ skonštatoval Jenčo.
      

V septembri tohto roka pripravuje inšpekcia spoluprácu s OZV Envi-Pak.

Súvisiace príspevky
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…
Slovensko

Deň hvezdární a planetárií ponúkne cez víkend podujatia pre verejnosť

1 Minút čítania
      Košice 20. marca (TASR) – Deň hvezdární a planetárií 2023 sa uskutoční počas víkendu 25. a 26. marca v rôznych slovenských astronomických…