1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

V posledných dňoch sme mohli zaregistrovať správu, že nad Slovenskom sa nachádza saharský prach. Zároveň s ním dorazila aj do oblasti Popradu a Tatier vlna veľmi vysokých teplôt. Čo sa vlastne aktuálne v ovzduší nad Popradom deje a aký vplyv môže mať na nás saharský prach nám prezradil Mgr. Peter Hrabčák, špecialista I DM – odbor Dištančné merania, zo Slovenského hydrometeorologického ústavu a Aerologického a radiačného centra v Poprade – Gánovciach.

Pán Hrabčák, ako je na tom ovzdušie v Poprade a okolí?

„Saharský prach sa nad Popradom začal vyskytovať v priebehu utorka (23. 2.). Už v utorok popoludní sme si mohli všimnúť, že dohľadnosť je znížená a kontúry Tatier sa nám na prvý pohľad javili menej ostré. Na Lomnickom štíte v priebehu popoludnia poklesla dohľadnosť zo 75 km (14:00) na 30 km (18:00). Prítomnosť saharského prachu si môžeme taktiež všimnúť na atypickom východe a západe Slnka. Výskyt prachu pokračoval aj v stredu, štvrtok a piatok. Jeho prítomnosť ukončí prechod studeného frontu počas noci na sobotu (27. 2.).“

Ako veľa k nám toho prachu privialo?

„Z výsledkov predpovedného modelu sa dá usúdiť, že nad Popradom sa počas tejto epizódy mohlo v čase maximálneho výskytu nachádzať približne 0,5 g/m2 saharského prachu. Čo v prepočte na plochu 1 km2 predstavuje 500 kg.“    

 Saharský prach nad našim územím a teda aj nad Popradom nie je za posledné roky ojedinelým javom. Prečo sa to deje?

„Saharský prach sa do našej oblasti dostával aj pred 100 a aj pred 1000 rokmi. V dôsledku prebiehajúcej zmeny klímy a s ňou spojenými zmenami v prúdení vzduchu nad severnou pologuľou teoreticky narastá pravdepodobnosť výskytu prachu zo Sahary nad našim územím. Nameranými a vypočítaniami údajmi je zatiaľ ťažké túto hypotézu potvrdiť, pretože časový rad takých údajov je krátky. Z modelových výpočtov bolo zistené, že v posledných šiestich rokoch (2015 – 2020) sa saharský prach nad Popradom mohol vyskytovať súhrnne v priebehu 250 dní. V ročnom priemere to vychádza na 42 dní. Tento rok, vrátane dnešného dňa (26. 2.) je takých dní zatiaľ 7. Je ale potrebné zdôrazniť, že veľakrát príde nad naše územie iba relatívne málo prachu a obyčajný človek si to vôbec nevšimne.“    

 Môže nám zvýšená koncentrácia tohto prachu spôsobovať dýchacie ťažkosti alebo materiálne škody?

„Nie som lekár a preto moje názory pri vplyve na zdravie treba brať s opatrnosťou. Avšak z toho čo o tejto problematike viem, uvádzam nasledovné: V našej oblasti (na rozdiel od Sahary) prízemné koncentrácie saharského prachu predstavujú pre priemerného človeka väčšinou zanedbateľné prípadne iba veľmi malé zdravotné riziko. Je tomu tak aj v posledných dňoch. Samozrejme, čím je zdravotný stav človeka horší, najmä pokiaľ ide o respiračné ochorenia, tak následne je tu aj väčší vplyv na dýchacie ťažkosti. Väčšie riziko predstavujú čiastočky ktoré sú výsledkom spaľovania (v domoch, autách a fabrikách). Či tu saharský prach je alebo nie je, tak rád ľudom odporúčam, aby pokiaľ je to možné, vzduch vdychovali radšej nosom. Zvýšené koncentrácie saharského prachu vo vzduchu môžu negatívne vplývať na najmä motory lietadiel. Ak sa prach vymyje zo vzduchu a spadne na zem spolu s dažďom, prípadne snehom, tak následne zašpinené povrchy odporúčam najskôr opláchnuť vodou. Ak by sme totiž hneď na začiatku použili handru, tak jemný prach by mohol daný povrch počas tlaku handrou obrúsiť“

Bude sa tento jav podľa Vás opakovať často?

Myslím si, že v nasledujúcich rokoch sa bude tento jav opakovať počas desiatok dní ročne, tak ako tomu bolo aj v posedných šiestich rokoch. Obyčajný človek si však väčšinu týchto dní nevšimne.“

Aktuálne máme aj v Poprade na toto ročné obdobie veľmi vysoké teploty. Má tento prach vplyv aj na teplotu vzduchu?

„Saharský prach je tu preto, že sa sem dostal spolu s tropickým vzduchom z Afriky. Môžeme dokonca tvrdiť, že pokiaľ by saharský prach nebol vo vzduchu prítomný, tak denné maximá teploty vzduchu by boli pravdepodobne ešte o niečo vyššie. Je to kvôli tomu, že prach čiastočne zabraňuje prenikaniu slnečného žiarenia na zemský povrch.“  dodal Mgr. Peter Hrabčák

   

Súvisiace príspevky
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Na burze v Budimíri uvidíte v sobotu aj veterány

1 Minút čítania
Budimír: V sobotu 15. apríla sa v Budimíri uskutoční už tradičná burza starožitností. „Budimírska burza má tradíciu už o roku 2004, keď…
Košický krajMichalovceVýchodné Slovensko

V Michalovciach zajtra vyhlásia výsledky fotografickej súťaže

1 Minút čítania
Michalovce: Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum, zariadenie Košického samosprávneho kraja, je z poverenia Národného osvetového centra v Bratislave organizátorom regionálneho kola…
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Chinaski v Košiciach pokrstia nový album na spoločnom koncerte s Lukášom Adamcom

1 Minút čítania
Košice: Jedna z najpopulárnejších českých kapiel Chinaski dorazí do Košíc 14. apríla. V košickej Kunsthalle predstaví a pokrstí nový album Frihet. Dvanásty…