1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Úhynom rýb v Hornáde sa zaoberajú aj enviropolicajti

2 Minút čítania

Úhynom rýb v Hornáde spred dvoch týždňov sa zaoberajú aj enviropolicajti. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová, podľa predbežných analýz k tomu došlo v dôsledku otravy. Ďalšie podrobnosti sú predmetom vyšetrovania. Neznámu toxickú látku označil ako dôvod úhynu aj Slovenský rybársky zväz (SRZ) Košice. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) tvrdí, že bol za tým nedostatok kyslíka v dôsledku prívalového dažďa.

Do vody sa dostala neznáma toxická látka

Úhyn nahlásili 6. júla ráno približne na tri a pol kilometrovom úseku od čistiarne odpadových vôd Košice po cestný most Ždaňa. Rybári spozorovali uhynuté ryby aj proti prúdu rieky. Odhadujú, že išlo o niekoľko desiatok kilogramov rýb. Predpokladajú však, že určité množstvo sa postupne zotavilo. „Do vody sa dostala neznáma toxická látka, pravdepodobne po predchádzajúcej búrke. Svedčia o tom pozorované klinické zmeny v správaní sa rýb a potvrdila to aj pitva odobratých vzoriek rýb,“ uviedol SRZ Košice.

Voda nevykazovala známky znečistenia

Podľa Inšpektorátu životného prostredia (IŽP) Košice voda nevykazovala známky znečistenia, nebolo cítiť zápach a na hladine sa nenachádzala pena. Na mieste sa nachádzali uhynuté ryby, ale aj také, ktoré ešte stále žili, dusili sa a snažili sa dýchať vzdušný kyslík. Hovorkyňa SIŽP Tamara Lesná spresnila, že k takémuto správaniu dochádza pri nedostatku kyslíka vo vode. „Inými pozorovanými znakmi dusenia boli malátnosť rýb a strata únikových reflexov. Obhliadka tiel rýb taktiež nasvedčovala uduseniu, ryby mali kŕčovito roztvorené tlamy a odlúpené viečka žiabier,“ povedala s tým, že nedostatok kyslíka potvrdilo na mieste aj meranie kvality vody.

„IŽP Košice má na základe kontrolného šetrenia za to, že úhyn rýb a zakalenie vody vo vodnom toku Hornád bolo spôsobené prírodným javom, prívalovým dažďom, ktorý zvíril dnové sedimenty, tie zakalili vodu, čo zhoršilo dýchanie rýb až došlo k ich uduseniu,“ skonštatovala. Iný zdroj znečistenia, vypúšťanie odpadových vôd alebo únik znečisťujúcich látok, nezistili. Dodala, že nedošlo ani k úhynu iných vodných živočíchov.

Zdroj: TASR, NN

Súvisiace príspevky
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Na burze v Budimíri uvidíte v sobotu aj veterány

1 Minút čítania
Budimír: V sobotu 15. apríla sa v Budimíri uskutoční už tradičná burza starožitností. „Budimírska burza má tradíciu už o roku 2004, keď…
Košický krajMichalovceVýchodné Slovensko

V Michalovciach zajtra vyhlásia výsledky fotografickej súťaže

1 Minút čítania
Michalovce: Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum, zariadenie Košického samosprávneho kraja, je z poverenia Národného osvetového centra v Bratislave organizátorom regionálneho kola…
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Chinaski v Košiciach pokrstia nový album na spoločnom koncerte s Lukášom Adamcom

1 Minút čítania
Košice: Jedna z najpopulárnejších českých kapiel Chinaski dorazí do Košíc 14. apríla. V košickej Kunsthalle predstaví a pokrstí nový album Frihet. Dvanásty…