Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Aktuálne témyBardejovŠkolstvo

Chladno v školách a nejasný priebeh zimy. Ako bude vyzerať vykurovacia sezóna v Bardejove?

2 Minút čítania

Výrazné ochladenie na Slovensku znamená začiatok vykurovacej sezóny. Avšak zvyšujúce sa náklady na energie predstavujú pre mnohé mestá problém. Ako sme už informovali o 300 percentnom zvýšení nákladov na energie popradskej nemocnice, samosprávy sa trápia s vyššími nákladmi na vykurovanie. 

V Bardejove táto energetická kríza zasiahla aj fungovanie škôl. Niektorí rodičia dostávajú zo škôl správy o tom, aby svoje deti teplejšie obliekli. Ako to teda bude vyzerať počas tejto zimy v Bardejove? 

Podľa informácií Mestského úradu, spoločnosť BARDTERM, s. r. o., ktorá je centrálnym dodávateľom tepla a teplej vody je na vykurovaciu sezónu pripravená. Vykurovať začnú v zmysle Vyhlášky 152/2005 Z. z., to znamená, keď teploty klesnú dva po sebe nasledujúce dni pod 13 stupňov Celzia. 

Ceny zatiaľ zvýšiť neplánujú

Ako uviedol hovorca primátora mesta Štefan Hij, spoločnosť BARDTERM zatiaľ neuvažuje o navýšení ceny tepla a teplej vody. „Sledujeme vývoj cien vstupujúcich do ceny tepla a podľa toho budeme reagovať,“ vysvetlil. 

Dodal, od januára 2023 bude cena tepla vyššia. Momentálne nie je známe o koľko percent . Túto hodnotu nemajú dohodnutú, keďže nebola schválená vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Práve ňou sa riadia kalkulácie cien tepla. „Keďže všetky náklady v cene tepla sú vyššie a to tak vo variabilnej zložke (energie), ako aj vo fixnej zložke (opravy, revízie, materiál, služby, atď.) bude cena tepla vyššia,“ vysvetlil Štefan Hij. 

Rodičia majú deti obliekať teplejšie

Škola
Ilustračný obrázok: Pexels

Niektorí rodičia v Bardejove sa stretli s prekvapivou a nie veľmi príjemnou správou. Vedenie škôl ich vyzvalo k tomu, aby svoje deti obliekali v nasledujúcich chladných dňoch teplejšie. Školy si nie sú isté či budú temperované. 

Na základe nejasných informácií sa začali šíriť fámy, ako napríklad, že rodičia sa budú musieť prispievať na energie v školách a škôlkach. Poprosili sme preto aj o vyjadrenie Mestský úrad v Bardejove. Ako povedal Štefan Hij, ide o nepravdivé informácie. O podobných opatreniach mesto neuvažuje a občanov jednoznačne nechce takýmto spôsobom zaťažiť.

Mnohým rodičom však chýbajú konkrétne informácie k vykurovaniu a celej situácie ohľadom zdražovania energií. A práve preto sa medzi nimi šíria neoverené informácie a stupňujú obavy o pohodlie ich detí.

Súvisiace príspevky
Aktuálne témySlovensko

Polícia: Chodci a cyklisti by nemali zabúdať na reflexné vesty, pomôžu aj reflexné prvky.

1 Minút čítania
25.9.2022, Bratislava Dlhé letné dni sú za nami. Policajti upozorňujú v súvislosti so začiatkom jesene na skoršie stmievanie. Radia preto cyklistom a…
Aktuálne témySlovensko

Čo by sme mali vedieť o hubách? Ako sa vyhnúť záťaži a otrave organizmu?

1 Minút čítania
Bratislava 25. septembra (TASR) – Záchranári v tomto roku zasahovali pri 12 pacientoch, ktorí sa priotrávili lesnými hubami. Najčastejším dôvodom bola zámena…
Aktuálne témyPolitika

SaS podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolávanie Matoviča

2 Minút čítania
Bratislava 23. septembra (TASR) – SaS podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze a vyslovenie nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO). Informovala o…