Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
MartinSlovenskoStredné SlovenskoŽilinský kraj

Zásahový tím pristúpil k eutanázii rizikového medveďa z Jasenskej doliny

1 Minút čítania

Zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) musel uspať a usmrtiť medveďa, ktorý nezvratne stratil plachosť. Pohyboval sa v okolí obce Belá-Dulice v okrese Martin.

Približne štvorročná medvedica navštevovala osídlené oblasti od júna 2020. Zásahový tím vykonal odvtedy až 44 výjazdov, pričom sa pokúšal zviera odohnať, ale neúspešne. Pri stretnutí s človekom medveď nejavil známky plachosti, zámerne sa približoval, bránil si potravu z odpadových nádob. Neznepokojilo ho plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou, či paintballovým strelivom. O krátky čas sa do lokality opätovne vrátil. Príčinou synantropizácie medveďa boli pôvodne nezabezpečené odpadové nádoby.

Zásahový tím pre medveďa hnedého preto pod dozorom veterinárneho lekára zviera uspal a usmrtil. Eutanáziu zvieraťa považujú ochranári zo ŠOP SR za najkrajnejšie riešenie, ku ktorému pristupujú len vtedy, keď sa preukáže strata plachosti a rizikové chovanie zvieraťa. Zviera zároveň pre jeho rizikové správanie nebolo vhodné premiestniť do inej lokality.  

Pre viac informácií o činnosti Zásahového tímu pre medveďa hnedého odporúčame webstránku http://zasahovytim.sopsr.sk/. V prípade, že ste boli svedkom výskytu medveďa v blízkosti osídlených oblastí môžete volať na číslo +421 903 201 879.

Súvisiace príspevky
EkonomikaPolitikaSlovensko

V parlamente začali rokovať o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2023

2 Minút čítania
30. 11. 2022, BRATISLAVA. Návrh rozpočtu na rok 2023 predstavil plénu minister financií Igor Matovič. Poslancov vyzval, aby nazerali na návrh rozpočtu…
Dolný KubínEnviroKošiceMartinŠkolstvoSlovensko

Študentskú súťaž na tému využívania eurofondov vyhrala M. Hüberová so spotom Riečny koridor

1 Minút čítania
29.11.2022, Bratislava Súťaž pre študentov stredných a vysokých škôl na Slovensku, ktorú vyhlásil Úrad vlády SR 9. mája 2022 má svojich víťazov….
Konflikt na UkrajineSlovensko

Ministerstvo obrany upozorňuje na plánované armádne presuny do 4. decembra

1 Minút čítania
29.11.2022, Bratislava Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska, že v období od 28. novembra do 4. decembra 2022 sa budú cez územie…