1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Slovensko

Zvýšená radiácia súvisí so saharským prachom priviatym na Slovensko

2 Minút čítania

16.3.2022, Bratislava, Poprad

V noci z utorka na stredu sa cez Slovensko presúvala oblačnosť studeného frontu, ktorá so sebou priniesla aj saharský prach, ktorý sa do atmosféry dostal začiatkom tohto týždňa počas silnej piesočnej búrky v Alžírsku. Prístroje meteorologických staníc na Slovensku však okrem saharského prachu zaznamenali v ovzduší aj zvýšenú úroveň radiácie. Podľa odborníčky z radiačného monitoringu SHMÚ Terezy Melicherovej išlo len o veľmi malé hodnoty.

Najviac saharského prachu bolo okolo polnoci

Podľa modelového výstupu pracoviska SHMÚ v Gánovciach pri Poprade bol maximálny obsah saharského prachu v ovzduší okolo polnoci z 15. na 16. marca 2022. V tom čase sa nad západným územím Slovenska vyskytovali zrážky, ktoré sa postupne presúvali na východ územia. Preto sme vymytý prach mohli pozorovať na kapotách áut alebo na oknách. Slovenský reportér o tom informovala Tereza Melicherová z radiačného monitoringu SHMÚ v Bratislave.

Došlo len k malému nárastu hodnôt radiácie

Ak by sme chceli skúmať dopad tohto prachu na úroveň radiácie v ovzduší, zistíme na grafoch prezentovaných na web stránke SHMÚ https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=radioaktivita , že došlo k malému nárastu hodnôt. „Tento prírastok je síce pozorovateľný, ale naozaj veľmi malý a nelíši sa od bežných situácií, kedy po dlhom období sucha prídu zrážky a dávkový príkon mierne vzrastie. Stačí na to každý vymytý prach z atmosféry, nemusí byť len saharský. Ide o obsah rádionuklidov, ktoré sa všeobecne uvoľňujú zo zemského povrchu a sú prirodzenou súčasťou nášho prostredia,“ uviedla Tereza Melicherová.

Zvýšené hodnoty radiácie nesúvisia s konfliktom na Ukrajine

V súvislosti s konfliktom na Ukrajine sa verejnosť čoraz intenzívnejšie zapodieva aktuálnou radiačnou situáciou aj nad Slovenskom. Prechodne zvýšené hodnoty radiácie v našom ovzduší spôsobené prachom, ktorý bol priviaty nad naše územie z púštnych oblastí na Sahare, nemajú s krízou na Ukrajine nič spoločné. „V súvislosti so situáciou na Ukrajine si všetky tieto zmeny viac všímame, keďže je radiačná situácia zvlášť citlivo vnímaná. V prípade saharského prachu ide o zaujímavý prírodný jav, ktorý nás ale neohrozuje,“ ubezpečila Tereza Melicherová.

zdroj: Slovenský reportér, SHMÚ

Súvisiace príspevky
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…
Slovensko

Deň hvezdární a planetárií ponúkne cez víkend podujatia pre verejnosť

1 Minút čítania
      Košice 20. marca (TASR) – Deň hvezdární a planetárií 2023 sa uskutoční počas víkendu 25. a 26. marca v rôznych slovenských astronomických…