1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Aktuálne témyKonflikt na UkrajineSvet

Africkí študenti kritizujú rasizmus na ukrajinských hraniciach

3 Minút čítania

2.3.2022, Ukrajina – Poľsko

Zahraničné média informujú, že z Ukrajiny pred vojnou uteká už viac ako pol miliónov utečencov, medzi ktorými sa nachádza aj mnoho afrických študentov. Pribúda tých, ktorí sa sťažujú na rasizmus a zlé zaobchádzanie najmä zo strany ukrajinskej pohraničnej stráže. Sociálne médiá zaplavili rôzne videá a tweety, ktoré spustili početné crowdfundingové iniciatívy na podporu týchto študentov a za účelom vyvíjania tlaku na príslušné vlády.

Z Ukrajiny utieklo najmenej 677 000 utečencov

Od začiatku tejto vojny utieklo z Ukrajiny do susedných krajín najmenej 677 000 utečencov, uviedla OSN. Polovica z nich je momentálne v Poľsku. Fronty pozdĺž hranice sú teraz dlhé desiatky kilometrov a niektorí africkí študenti hovoria, že čakali celé dni na prekročenie uprostred mrazivých teplôt a bez jedla, prikrývok a prístreškov. Píše aljazeera.com.

Výpovede afrických študentov hovoria o diskriminácii

Ukrajina sa za posledných 20 rokov stala obľúbenou destináciou pre mnohých afrických študentov, najmä v odboroch súvisiacich s medicínou. Ich motiváciou študovať na Ukrajine je lacnejšie štúdium v porovnaní s univerzitami v Spojených štátoch a inde v Európe. Informuje Aljazeera.com.

Aljazera.com vo svojom článku „More African students decry racism at Ukrainian borders“ zverejnila výpovede niektorých afrických študentov, ktorí opisujú svoje skúsenosti z ich cesty za hranice Ukrajiny. Hovoria o diskriminácii a rasizme. Tu sú niektoré z nich:

Barlaney Mufaro Gurure, študentka vesmírneho inžinierstva zo Zimbabwe, sa po vyčerpávajúcej štvordňovej ceste konečne dostala na čelo deväťhodinového radu na západnom poľsko-ukrajinskom hraničnom priechode Krakovets. Keď bola na rade, aby prešla hranice, pohraničná stráž ju a ďalších štyroch afrických študentov odstrčila a dala prednosť Ukrajincom. Trvalo hodiny a mnoho vyjednávaní, kým aj oni nakoniec mohli prejsť hraničnou kontrolou.

„Keď sme odchádzali z Kyjeva, snažili sme sa len prežiť. Nikdy sme si nemysleli, že by sa k nám takto mohli správať. Myslela som si, že sme si všetci rovní, že sa snažíme držať spolu. Cítili sme sa, že sa k nám správajú ako k zvieratám,“ povedala 19-ročná študentka Barlaney Gurure v telefonickom rozhovore z varšavského hotela.

Barlaney Gurure utiekla z Kyjeva niekoľko hodín po tom, čo ruský prezident nariadil vyslanie vojakov na Ukrajinu. Jej príbeh nie je ojedinelý, keďže množstvo Afričanov nahlásilo prípady zneužívania a diskriminácie pri pokuse dostať sa k ukrajinským susedom.

Claire Moor, ďalšia černošská študentka, sa na stanici Ľvov pokúšala nastúpiť do vlaku a v tom ju strážca zastavil, že vlakom môžu ísť iba ženy. Dôstojník odvrátil pohľad, povedala Claire, keď poukázala na to, že je skutočne žena. „Bola som šokovaná, pretože som nepoznala rozsah rasizmu,“ dodala.

Jan Moss, dobrovoľník z poľskej humanitárnej organizácie Grupa Zagranica, ktorý poskytuje pomoc na poľsko-ukrajinských hraniciach, uviedol, že zatiaľ čo utečencov na iných prechodoch z Ukrajiny vítajú bez akejkoľvek formy diskriminácie, kontrola v blízkosti Medyky (obec na východnom okraji Poľska na hranici s Ukrajinou) bola problematickejšia, keďže utečencov vybavovali na základe „rasového profilovania“. Zatiaľ čo Ukrajinci a Poliaci môžu prechádzať cez oveľa rýchlejší pruh pre vozidlá, cudzinci musia prejsť cez pruh pre chodcov, čo je trojfázový proces, ktorý môže trvať 14 až 50 hodín, povedal Jan.

Al Jazeera mala e-mailom kvôli obvineniam zo segregácie na hraniciach kontaktovať ukrajinskú pohraničnú stráž, ale odpoveď ešte pred zverejnením tejto správy neprišla. Videá a tweety pod hashtagom #AfricansinUkraine zaplavili sociálne médiá a spustili početné crowdfundingové iniciatívy na Telegrame a Instagrame na podporu študentov na hraniciach a za účelom vyvíjania tlaku na príslušné vlády.

Africká únia je pobúrená, Nigerijská vláda vyjadrila znepokojenie

Africká únia v pondelok na tieto informácie reagovala s pobúrením: „Správy, že s Afričanmi sa takto zaobchádza, by boli šokujúce, rasistické a porušujúce medzinárodné právo,“ uviedla vo vyhlásení. Hovorca juhoafrického ministerstva zahraničných vecí v nedeľu uviedol, že so skupinou jeho občanov a ďalších Afričanov sa na poľsko-ukrajinskej hranici „zaobchádzalo zle“.

Nigérijská vláda tiež vyjadrila znepokojenie nad správami o diskriminačnom správaní vrátane videa široko zdieľaného na sociálnych médiách, na ktorom je vidieť, že Nigérijčanka s malým dieťaťom je nútená prenechať miesto inej osobe. Uviedla tiež, že skupine Nigérijčanov bol odmietnutý vstup do Poľska – toto tvrdenie odmietol poľský veľvyslanec v Nigérii.

Niektorí cudzinci však uviedli, že v susedných krajinách, ako je Moldavsko a Rumunsko, dostali vrelé privítanie, vrátane relatívne hladkého tranzitu.

Al Jazeera spomína v krátkosti Slovensko a to v tom zmysle, že slovenské úrady poskytujú utečencom prístrešie, jedlo, zdravotnú a právnu pomoc.

zdroj: aljazeera.com

preklad: Slovenský reportér

Súvisiace príspevky
Aktuálne témy

7 ROKOV NA SLOVENSKU

19 Minút čítania
Moje meno je Mgr.Tomáš Udič. Narodený 24.07.1982.Dnes je 09.04.2023, som ako obvinený vo väzbe v Prešove. Mám čistý register trestov, som bezúhonný…
Svet

MZVEZ upozorňuje cestujúcich na zvýšenú mieru krádeží v Taliansku

1 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje cestujúcich na zvýšenú mieru krádeží v Taliansku. Najviac…
Konflikt na Ukrajine

Odovzdanie migov Ukrajine je podľa Ruska nepriateľský akt a porušenie záväzkov

1 Minút čítania
      Bratislava/Moskva 24. marca (TASR) – Rusko v piatok označilo štvrtkový (23. 3.) presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za…