1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Covid-19Zdravie

AKW: Za drvivú väčšinu úmrtí počas kovidového obdobia mohli nemocničné infekcie

4 Minút čítania

24.11.2022, Bratislava

Tému nozokomiálnej nákazy otvorili právnici advokátskej kancelárie Weis & Partners (AKW), ktorí na svojom oficiálnom telegramovom kanáli zdieľali informáciu o tom, že za drvivú väčšinu úmrtí počas kovidového obdobia mohli práve nozokomiálne infekcie (nemocničná infekcia/nákaza, ktorá vzniká v priamej súvislosti s pobytom pacienta v zdravotníckom zariadení). Advokáti z AKW tvrdia, že v slovenských nemocniciach by sa malo okamžite spustiť vyšetrovanie. Podľa nich nereportovanie týchto nákaz vyvolalo paniku o smrtnosti kovidu, čo viedlo k úspešnému zavedeniu očkovania.

Nozokomiálnej nákaze sa intenzívne venuje aj sieť nemocníc Svet zdravia, ktorej štúdia potvrdila, že skutočné hodnoty výskytu nozokomiálnych infekcií boli násobne vyššie, aké bežne vykazovali slovenské nemocnice.

Nozokomiálna nákaza súvisí často s diagnostickými úkonmi

Nozokomiálna alebo nemocničná nákaza je každá nákaza, ktorá vznikla v priamej súvislosti s pobytom pacienta v zdravotníckom zariadení alebo v súvislosti s cielenými vyšetreniami, s rôznymi odbermi a testami. „Nozokomiálna nákaza často súvisí s diagnostickými alebo terapeutickými výkonmi. Pacient ju môže dostať pri kontakte so zdravotníkom či iným pacientom vždy, keď nie je dostatočne dodržaná hygiena. Nozokomiálna nákaza sa prejavuje najskôr po troch dňoch pobytu pacienta v nemocnici alebo až vtedy, keď pacient nemocnicu opustí. Takáto nákaza dokáže vážne skomplikovať priebeh pôvodnej choroby, predĺžiť dobu hospitalizácie a tým zvýšiť aj finančné náklady na liečenie,“ informuje webová stránka procare.sk.

„Pacient príde do nemocnice so zlomenou nohou a po troch dňoch sa u neho prejavia príznaky zápalu močových ciest. Najčastejšie je to z dôvodu zavedenia permanentného močového katétra, ktoré viedlo k uľahčeniu vstupu infekcie do močových ciest, ak nebol postup zavedenia úplne správny. Toto je typický príklad nozokomiálnej alebo nemocničnej nákazy,“ vysvetľuje MUDr. Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare. 

Kým svetové kliniky hlásia bežne až 7-percentný výskyt tejto nákazy, slovenské nemocnice vykazovali len 0,9 %. Čo je za tým?

Sieť nemocníc Svet zdravia je prvá na Slovensku, ktorá sa rozhodla zmerať skutočný výskyt nozokomiálnych nákaz a začať s nimi efektívne bojovať. V roku 2016 vo svojich nemocniciach uskutočnila veľkú prevalenčnú bodovú štúdiu a zistila niekoľkonásobne vyššie číslo, aké sa oficiálne vykazuje. Štúdia trvala pol roka a sledovaný bol výskyt nozokomiálnych nákaz na približne 140 oddeleniach vtedajších 14 nemocníc Sveta zdravia.

Európske krajiny podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) aktuálne hlásia výskyt nozokomiálnych nákaz bežne na úrovni siedmich percent. Najlepšie renomované kliniky sveta dosahujú štyri percentá. Napriek tomu slovenské nemocnice podľa Úradu verejného zdravotníctva SR vykázali len 0,9-percentnú incidenciu výskytu tohto typu nákaz. „Príčinou je ľudský faktor. Mnoho zdravotníkov nozokomiálnu nákazu často aj vedome nezaeviduje z obavy, že ide o ich profesionálne zlyhanie. Avšak približne 3,5-percentný výskyt týchto nákaz tvorí prirodzenú mieru pre ich endogénny pôvod a nie je ich možné nijako ovplyvniť,“ podotýka hlavná epidemiologička siete nemocníc Svet zdravia MVDr. Jana Skalová.

Skutočne číslo násobne vyššie ako oficiálne

Audit preukázal, že skutočné hodnoty výskytu nozokomiálnych nákaz boli oveľa vyššie, aké vykazovali slovenské nemocnice.„Na každom oddelení sme podľa medzinárodnej metodiky Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) zbierali dáta počas jedného dňa, pričom sme skontrolovali zdravotnú dokumentáciu vyše 2000 hospitalizovaných pacientov. Táto štúdia preukázala, že skutočná prevalencia výskytu nozokomiálnych nákaz bola 7,35 percenta,“ uviedol medicínsky riaditeľ Sveta zdravia MUDr. Róbert Hill. Sieťové nemocnice pritom v danom roku nahlásili 0,56-percentný výskyt týchto infekcií.

Sledovanie nozokomiálnych nákaz plánoval po týchto zisteniach Svet zdravia zverejňovať na ročnej báze. „Toto je len prvý indikátor kvality. Máme ambíciu postupne zverejňovať aj ďalšie, na základe ktorých chceme podporiť porovnávanie kvality jednotlivých nemocníc a zároveň ostatných inšpirovať k pozitívnym zmenám v našom zdravotníctve,“ povedal vtedy MUDr. V. Dvorový.

Následne zareagovala aj Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP), ktorá by privítala, aby sa otvorila aj odborná diskusia o nadštandardne nízkych oficiálnych štatistikách výskytu nozokomiálnych infekcií na Slovensku. „Môžu znamenať aj to, že tento problém nemáme dobre podchytený. Z pohľadu slovenského pacienta by preto bolo dobré, ak by sa táto téma otvorila plošne, nielen vo vybraných nemocniciach,“ skonštatovala prezidentka AOPP M. Lévyová. 

Zdroj: procare.sk, aopp.sk, Telegram AKWSK, Facebook, wikipedia

Z nášho archívu:

Súvisiace príspevky
Zdravie

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere…
Zdravie

Nespavosť postihuje zhruba 40 percent ľudí. Vekom jej percento narastá

5 Minút čítania
Rozmýšľali ste nad tým, čo je vlastne spánok? Ide o fyziologický, normálny a útlmový proces mozgu, ktorý je dôležitý nielen pre zotavenie…
Zdravie

Dôležitú úlohu pri nastavení vhodnej liečby migrény zohráva aj pacient

1 Minút čítania
      Bratislava 24. marca (TASR) – Dôležitú úlohu v diagnostike a nastavení vhodnej liečby migrény zohráva aj pacient. Ochorenie je jednoduchšie diagnostikovať, ak…