Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Aktuálne témyPolitikaSlovenskoSvet

Hlava štátu Z. Čaputová vystúpila na pôde OSN, na jej prejav zareagovala A. Belousovová

3 Minút čítania

22.9.2022, Bratislava / New York (USA)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vystúpila v stredu (21.9.) so svojim prejavom na 77. Valnom zhromaždení OSN v americkom New Yorku. Povedala, že väčšina svetových lídrov odsudzuje protiprávne kroky Ruska voči Ukrajine a že konanie Ruska spôsobuje bezpečnostnú, energetickú, ale aj potravinovú krízu. Na Čaputovej slová zareagovala politička a bývalá podpredsedníčka NR SR Anna Belousovová, ktorá vysvetlila, že energetickú a potravinovú krízu spôsobili sankcie, ktoré štáty Západu zaviedli voči Rusku pod tlakom USA.

„Morálny človek a politik by mal stáť na strane pravdy a práva vždy. Len lokajský nástroj cudzích záujmov ohýba právo a pravdu tak, ako to vyhovuje jeho pánom.“

Anna Belousovová

Podľa Čaputovej svetovú krízu spôsobuje Rusko

Hlava štátu hovorila o vnímaní protiprávnych krokov Ruska. „Drvivá väčšina lídrov na pôde Valného zhromaždenia OSN odsudzuje protiprávne kroky Ruska voči Ukrajine. A väčšine krajín je úplne jasné, že práve konanie Ruska spôsobuje dnešnú bezpečnostnú, energetickú, ale aj potravinovú krízu, ktorej svet čelí,“ povedala Čaputová.

Podľa Čaputovej stredajšie vyhlásenie Vladimíra Putina opäť raz potvrdzuje, že Rusko sa mier nesnaží chrániť, ale ho priamo ohrozuje. „Jeho záujmom nie je nastolenie mieru, ale pokračovanie vojny. Snahy zmeniť hranice iných štátov spôsobom, ktorý je v rozpore s medzinárodným pravom, sú neprijateľné. Hlasovania majú vyjadrovať slobodnú vôľu ľudu – a nie vôľu okupantov,“ skonštatovala Čaputová.

Čaputová povedala, že treba byť jednoznačne na strane obete, nie agresora

„My, členovia OSN, musíme byť jednoznačne na strane obete, nie agresora. Musíme uprednostniť medzinárodný poriadok založený na pravidlách pred silou zbraní. Musíme začať urgentne napĺňať naše klimatické ciele. Musíme tiež nájsť fungujúce pravidlá pre sociálne platformy tak, aby chránili naše spoločnosti a medzinárodný poriadok. Iste, môžeme to odkladať a robiť kompromisy. História nás však opäť raz učí, že pasivita a ignorancia nikdy krízu nevyriešia, len odďaľujú moment pravdy. A keďže záleží na dodržiavaní aj tých najmenších pravidiel, dovoľte mi týmto ukončiť môj príhovor v stanovenom časovom limite, uzavrela svoj prejav Čaputová.

Belousovová vysvetľuje, že súčasnú krízu spôsobili sankcie voči Rusku zo strany Západu a pod tlakom USA

Na prejav slovenskej prezidentky zareagovala aj slovenská politička, bývalá podpredsedníčka a poslankyňa NR SR Anna Belousovová. „Asi jej ušlo, že bezpečnostná situácia na východ od našich hraníc sa začala zhoršovať po štátnom prevrate, t.j. po Majdane, ktorý sa uskutočnil za priamej podpory USA a Západu a následnom intenzívnom presune vojenskej techniky a vojakov štátov NATO k ruským hraniciam,“ uviedla Anna Belousovová na sociálnej sieti.

Podľa Belousovovej energetickú a potravinovú krízu spôsobili sankcie, ktoré štáty Západu zaviedli voči Rusku pod tlakom USA. „Dúfam, že pani prezidentka nezabudla tlmočiť svoje rozhorčenie USA ako aj ďalším štátom, ktoré v rozpore s medzinárodným právom narušili územnú celistvosť Srbska a vytvorili tvz. samostatné Kosovo,“ skonštatovala Belousovová.

Slovensko a Slovinsko sú dva rôzne štáty

Na záver svojho statusu sa Belousovová dotkla aj nesprávnej štátnej vlajky, ktorá bola zobrazená počas prejavu prezidentky Čaputovej. „Mohol by už konečne niekto tým Američanom vysvetliť, že Slovensko a Slovinsko sú dva rôzne štáty a že jedna z najvýznamnejších žien sveta je prezidentkou Slovenska a nie Slovinska?!“ uzavrela Belousovová.

Medzi priority Rady na 77. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN (september 2022 – september 2023) patrí:

  • dodržiavanie Charty OSN a právneho štátu
  • riešenie globálnych dôsledkov ruskej agresie voči Ukrajine
  • podpora udržateľného rozvoja a presadzovanie ľudských práv
  • podpora prístupu ku kvalitnému vzdelávaniu
  • posilnenie globálnej zdravotnej bezpečnosti
  • boj proti zmene klímy, strate biodiverzity a znečisťovaniu
  • formovanie globálnej digitálnej agendy

Zdroj: FB / Zuzana Čaputová, FB / Anna Belousovová, consilium.europa.eu

Súvisiace príspevky
Aktuálne témySlovensko

Polícia: Chodci a cyklisti by nemali zabúdať na reflexné vesty, pomôžu aj reflexné prvky.

1 Minút čítania
25.9.2022, Bratislava Dlhé letné dni sú za nami. Policajti upozorňujú v súvislosti so začiatkom jesene na skoršie stmievanie. Radia preto cyklistom a…
Aktuálne témySlovensko

Čo by sme mali vedieť o hubách? Ako sa vyhnúť záťaži a otrave organizmu?

1 Minút čítania
Bratislava 25. septembra (TASR) – Záchranári v tomto roku zasahovali pri 12 pacientoch, ktorí sa priotrávili lesnými hubami. Najčastejším dôvodom bola zámena…
Aktuálne témyPolitika

SaS podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolávanie Matoviča

2 Minút čítania
Bratislava 23. septembra (TASR) – SaS podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze a vyslovenie nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO). Informovala o…