1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Covid-19KrimiPopradPrešovPrešovský krajSlovensko

Kontrolujú respirátory fejkoví policajti? V prípade pochybností kontaktujte 158.

3 Minút čítania

Vyzerá to tak, že chaotická situácia ohľadom kontroverzných vyhlášok týkajúcich sa protipandemických opatrení a kontroly ich dodržiavania policajtmi na Slovensku pokračuje.

Ako má správne vyzerať stretnutie policajta s občanom? Ako má postupovať občan, ktorému sa policajt odmieta legitimovať?

V našej redakcii máme na stole konkrétny prípad, ktorý sa stal 10. marca tohto roka v Poprade. Muž vošiel spolu so svojim malým dieťaťom do jednej z popradských predajní Sintra. Podľa slov tohto zákazníka, pár sekúnd na to, ako si prevzal nákupný košík, pristúpili k nemu odzadu dvaja muži. Jeden z nich bol v civile, druhý bol v maskáčovom oblečení s páskou na ruke s označením „polícia“. Bez toho, aby sa legitimovali, vyzvali otecka, nech si nasadí na tvár respirátor, inak mu dajú pokutu. On neodmietal, avšak respirátor pri sebe v tej chvíli nemal a preto ich požiadal, nech mu respirátor poskytnú oni, prípadne nech mu ukážu, kde si ho môže zabezpečiť. Údajní policajti mu v tomto pomôcť nevedeli, tak ich poprosil, či mu s nákupom vedia nejako pomôcť, nakoľko potreboval svojmu dieťaťu rýchlo kúpiť iba jednu dôležitú vec. Po tom, ako sa otecko snažil hľadať riešenia, požiadal týchto mužov, aby sa mu legitimovali a preukázali, či sú ozajstní policajti, nakoľko čítal nedávno článok, že po Slovensku sa pohybujú falošní policajti, ktorí okrádajú ľudí. Podľa oteckovho vyjadrenia, jeden z týchto dvoch mužov uviedol, že je vojak v civile, obidvaja sa mu však odmietli preukázať, kto vlastne sú. Následne títo dvaja muži viac respirátor od otecka nepožadovali a v priebehu pár sekúnd sa z miesta vytratili.

Ako vieme rozoznať skutočného policajta od „fejkového“?

Je na Slovensku hlásených viac takýchto alebo podobných prípadov?

Ako sa musí zakaždým legitimovať policajt, ktorý zastavuje občanov v súvislosti s bežnými kontrolami a kontrolami ohľadom nosenia rúšok/respirátorov?

Ako má správne vyzerať celý priebeh stretnutia policajta s občanom, či už na verejných priestranstvách alebo v súkromných prevádzkach?

Sú o umiestnení policajnej hliadky informovaní vedúci konkrétnych prevádzok, ktorí vedia, kto konkrétne v ich priestoroch vykonáva policajnú kontrolu, aby mohli byť v takýchto prípadoch nápomocní?

V niektorých krajinách, napríklad vo Švédsku, rúška/respirátory zvyknú poskytovať ľuďom na verejných miestach bezplatne. Nebolo by riešením a zároveň aj pekným gestom, ak by slovenskí policajti pomáhali v týchto pandemických časoch aj tým, že ľuďom tie respirátory v prípade potreby jednoducho poskytnú?

Plánuje slovenská polícia nejakú informačnú kampaň (osvetu), aby sme na Slovensku predchádzali takýmto zbytočným komplikáciám a nepríjemnostiam?

S týmito otázkami, ktoré súvisia s uvedeným prípadom a aktuálnou situáciou na Slovensku, sme sa obrátili na Oddelenie komunikácie a prevencie na Krajskom riaditeľstve policajného zboru v Prešove. Vedúci oddelenia KR PZ v Prešove mjr. JUDr. Mgr. Daniel Džobanik nám zaslal túto odpoveď.:

„Preukazovanie príslušnosti k Policajnému zboru je upravené v Zákone o Policajnom zbore v §13 – §16. Nie je rozdiel, či ide o bežnú kontrolu alebo kontrolu rúšok/respirátorov. V prípade pochybností na mieste môže občan kontaktovať linku 158. Kontroly vykonávame aj v prevádzkach, vedúci/zamestnanci o tom nie sú informovaní. Čo sa týka oprávnení policajta aj tie sú zakotvené v Zákone o Policajnom zbore v §17 – §33. Na plnenie úloh Policajného zboru môžu byť vyčlenení aj vojaci, §71 a §72 Zákona o Policajnom zbore. Otázka ohľadom možného rozdávania rúšok/respirátorov je na Ministerstvo vnútra SR. Kampaň momentálne neplánujeme, no nevylučujeme to ani.“ uviedol vo svojej odpovedi Džobanik

Zákon Národnej rady Slovenskej republiky zo 6. júla 1993 o Policajnom zbore vo svojom Úvodnom ustanovení hovorí:

  • Policajný zbor je ozbrojený bezpečnostný zbor, ktorý plní úlohy vo veciach vnútorného poriadku, bezpečnosti, boja proti zločinnosti vrátane jej organizovaných foriem a medzinárodných foriem a úlohy, ktoré pre Policajný zbor vyplývajú z medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky.
  • Činnosť Policajného zboru kontroluje Národná rada SR a vláda.
  • Policajný zbor sa vo svojej činnosti riadi ústavou, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.

Celé znenie Zákona o Policajnom zbore nájdete aj tu: https://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-171



Súvisiace príspevky
Krimi

Advokáta Adama P., obvineného z vraždy D. Tupého, vzali do väzby

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Advokáta Adama P., ktorý je obvinený z vraždy Daniela Tupého, vzali do väzby. Nedeľné rozhodnutie sudcu pre…
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…