1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

EnviroRozhovorySlovenskoZdravieZnáme tváre

MARTIN NIKODÝM: Včely vibrujú a sú skúškou našej pokory

5 Minút čítania

Jar je obdobím, kedy rozkvitnutím ovocných stromov a kvetín nastáva v prírode obrovská expanzia včiel. Včely si túto bohatú jarnú ponuku naplno užívajú a znášajú z nej do úľa nektár a peľ, z čoho je následne med. Chovu a pozorovaním včiel sa na Slovensku venuje čoraz viac ľudí. Dokonca sa včelárstvo stáva u nás súčasťou vysokoškolského štúdia.

https://www.instagram.com/martinovevcely/

Aj známy slovenský moderátor Martin Nikodým sa netají tým, že mu včely a včelárstvo prirástli k srdcu. Aktuálne chová 21 včelích rodín, ktoré ho odmeňujú sladkým medom. So včielkami mu radi pomáhajú aj jeho deti Emma a Adam. Martin tvrdí, že včelárstvo sa stalo ich rodinnou záležitosťou.

S Martinom Nikodýmom urobil zaujímavý rozhovor náš redaktor Marek Mensák, v ktorom sa dozviete aj to, že včely vibrujú, že nemajú rady alkohol a že sú pre ľudstvo veľkou inšpiráciou.

„Včely sú pre nás inšpiráciou najmä ako spoločenstvo, pretože ich prežitie závisí od funkčnosti celku „

Martin Nikodým

Martin, prečo sú včely pre Teba také zaujímavé a výnimočné? Je niečo, čím by sme sa my ľudia mohli od včiel inšpirovať?

„Včielky sú výnimočné tým, aké spoločenstvo vytvárajú. Je to niekoľko desiatok tisíc jedincov, ktorí konajú ako jeden multiorganizmus. Včely sú pre nás inšpiráciou najmä ako spoločenstvo, pretože ich prežitie závisí od funkčnosti celku. Včela sama neprežije ani dva dni a keď sú chladné noci dokonca ani pár hodín. Čo sa týka nás ľudí, je nás na planéte toľko, že sa musíme začať vnímať ako jedno „ľudstvo“. Nám sa tiež lepšie žije, keď sa vzájomne podporujeme. Včely nás učia pokore. V úli je iba jedna matka, kráľovná a včielky robia všetko preto, aby ju chránili ako jedinú záruku rozvoja ďalšieho potomstva. Ak však zistia, že nevyhovuje potrebám celého spoločenstva, vymenia ju za novú, ktorú si vychovajú.“

Ako dlho a ako intenzívne sa venuješ včelárstvu? Je to tvoj koníček alebo aj niečo viac?

„Teraz sa začína moja šiesta sezóna, ale venujem sa tomu zhruba o dva roky dlhšie. Najskôr som bol teoretik a až keď som urobil to rozhodnutie, že sa chcem posunúť ďalej, stal som sa praktikom. Je to stále v pozícii hobby, ale také užitočné hobby. Teší ma, keď výsledky našej práce na včelnici majú pozitívny ohlas u ľudí a teší ma aj to, že včelárstvom vytvárame aj čosi, čo má vyšší, nielen spoločenský význam.“

Čo by si prezradil na včely? Počul som, že alkohol príliš v láske nemajú. Čo im ten alkohol smrdí?

„To je veru pravda, raz som si tak sadol s pivkom pred úle a do niekoľkých minút som mal bez varovania žihadlo. Zdá sa teda, že alkohol im veľmi nevonia. Neodporúča sa ísť ku včelám ani so silným parfumom, či práve osprchovaný. Jednoducho akékoľvek silné vône im prekážajú. Zrejme preto, že samy sa do značnej miery riadia vôňou. Viackrát som dostal otázku, ako včely vedia do ktorého úľa patria. Nuž priťahuje ich feromón matky, tej je pre nich informáciou.“

Tvrdíš, že včely sú vibračné bytosti. Čo to znamená? Ak prídem k ním v pokoji a láskou, tak ma nepoštípu a ak vycítia môj strach, tak mám smolu?

„Presne tak! Ak sa ich bojíš, vycítia to. To platí, aj keď prichádzaš nahnevaný alebo bez pokory. Aj tento nedostatok ťa pekne zabolí :). Vibrovanie včiel je aj merateľné. Táto ich vlastnosť sa využíva aj v apidomčekoch, kde si môžeš ísť poležať na úle. Včielky sú pri tom vo svojich úľoch oddelené od miestnosti sitom, ale ty vnímaš ich vibráciu a najmä vdychuješ úľový vzduch, ktorý má blahodarne účinky na naše dýchacie cesty a celkovo na zdravie.“

Koľko včelích rodín chováš? A čo taký chov stojí?

„Aktuálne mám 21 rodín, ale ten stav sa mení a vyvíja. Čo to stojí? Nuž to je taká zložitá otázka. Prázdny úľ stojí zruba 100 Eur, včelstvo 150 Eur, k tomu potrebuješ nejaké náradie, pomôcky na prácu, medomet na vytáčanie, priestor a zázemie na prácu a takto by som mohol pokračovať. Sú najzákladnejšie veci, ktoré mať musíš a potom také, ktoré ti uľahčujú prácu.“

Vidím, že k v včelám už pristupuješ len tak v tričku bez skafandra. Aké boli vlastne tvoje včelárske začiatky? Chodil si domov doštípaný?

„Áno, snažím sa k ním pristupovať tak, aby som dostal minimum žihadiel. Samozrejme, že občas nejaké dostanem, ale moje telo si na to už trochu zvyklo. Prvý rok som po každom bodnutí opuchol oveľa viac. Teraz už iba tak zafrflem, že ale dievka, načo je toto dobré. Mňa to bolí a ty zahynieš.“

Hovorí sa, že včiel ubúda. Je to naozaj tak? Ako tento stav vieme zvrátiť?

„Áno, niečo sa deje a včiel je stále menej a menej. Už sú na Zemi dokonca oblasti bez včiel. Zdá sa, že roky chemizácie poľnohospodárstva, ale aj industrializácia, sa podpisujú na celkovom prostredí, v ktorom žijeme. Zužuje sa životný priestor a najmä pestrosť, ktorá je pre včely nevyhnutná. Všeobecne teraz platí, že včielkam sa lepšie darí mimo agrárnej oblasti. Veľmi dobre sa im napríklad darí v mestách, kde je veľa stromov aj rôznych kvetov a nielen jedna plodina, ktorá kvitne dva týždne v roku a potom nič. Čo môžeme urobiť? Oživujme krajinu vysievaním lúčnych kvetov, prestaňme všetky trávniky kosiť na pár centimetrov, vráťme medzi polia medze s kríkmi, ktoré tam vždy boli.“

Okrem medu je vedľajším produktom včelárstva aj propolis, čo je prírodné antibiotikum. Aké máš s tým skúsenosti? Vie byť účinný pri vírusových ochoreniach ako je Covid a pod?

„Propolis je nedocenený zázrak. Včely ho používajú na dezinfekciu úľa. Keď sa hromadí na rámikoch, viem ho pozbierať a vyluhovať. Robím z neho tinktúru a tá je veľmi dobrá na rôzne afty, kútiky, drobné kožné poranenia, ale dá sa užívať aj vnútorne, na posilnenie imunity. 20 kvapiek do vody a vypiť. Určite to upevňuje naše zdravie v boji s akýmkoľvek vírusom.“

Teba už včielky odmeňujú sladkým medom. Ktorý z medov je podľa teba najkvalitnejší a ktorý ti najviac chuti?

„U mňa je to lipový. Mne nielen najviac chutí, ale aj jeho vlastnosti sú skvelé. Dával som ho na rozbor do SAV a vyšiel na antibakteriálne vlastnosti, ktoré by med mal mať, veľmi dobre. Dokonca dvakrát lepšie ako tak populárny manukový med z Austrálie a Nového Zélandu. Mám však rád aj ten jarný z ovocných stromov a jarných kvetov. ten je veľmi vzácny, lebo ho nebýva veľa.“

Môžeme sa tešiť na tvoju vlastnú značku medu?

„Áno, tá vlastne už existuje. Máme svoju značku a už aj priateľov, ktorí ju mohli vyskúšať. Na pultoch predajní sa však zrejme nikdy neobjaví, robíme to viac pre radosť a pre okolie.“ dodal Martin Nikodým

Súvisiace odkazy:

https://www.instagram.com/martinovevcely/

https://www.instagram.com/martinnikodymofficial/

https://www.slovenskyreporter.sk/presovska-univerzita-spusta-vyucbu-vcelarstva-zriadi-aj-vcelnice/

https://www.slovenskyreporter.sk/category/rozhovory/

Súvisiace príspevky
Zdravie

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere…
Enviro

V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať. Celkové náklady na recykláciu sú často…
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…