Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
BratislavaBratislavský krajKošiceKošický krajPopradSenecVýchodné SlovenskoZápadné Slovensko

Mrazivé aprílové ráno s -15 °C na Lomničáku a v ľadom zaliatom sade pri Bratislave

2 Minút čítania

4.4.2022, Bratislava, Poprad

Marec je za nami a podľa meteorológov skončil na Slovensku po teplotnej stránke v porovnaní s rokmi 1991 až 2020 ako normálny. Typické pre tohtoročné marcové počasie boli časté teplotné výkyvy a extrémne sucho. Apríl začal mimoriadne chladným počasím a na mnohých miestach dokonca nasnežilo. Prvé hodiny tohto pracovného týždňa boli naozaj mrazivé. Na Lomnickom štíte 4. apríla namerali teplotu len mínus 15 °C a v okolí Dunajskej Lužnej sa ovocné sady premenili na ľadové kráľovstvo.

V Stupave dnes najchladnejšie ráno za posledných 35 rokov

Dnešný mrazivý 4. apríl bol v Stupave najchladnejší od roku 1987. Teplota do rána poklesla až k -3,4°C, v prízemí (v 5 cm) nad zemou to bolo až -4,9°C. Mrzlo od nedeľnej cca 21 hod. až do pondelka 7:47 hodiny. Ešte nižšia teplota bola v Malackách a to -5,3°C. Mrzlo aj v Bratislave na letisku, kde teplota poklesla k -1,0°C a na Bratislavskej Kolibe -1,9°C. Vegetácia tak počas poslednej noc dostala zabrať a až o pár dní uvidíme, čo všetko mráz spálil.

zdroj: pocasiepodlupou.sk

Marcové počasie v číslach

Najvyššia priemerná mesačná teplota v marci vzduchu bola 6,4 °C na meteorologickej stanici Bratislava – Koliba. Najnižšia priemerná mesačná teplota vzduchu bola -1,4 °C v Oravskej Lesnej. Absolútne najnižšia teplota vzduchu v polohách do 1000 m n. m. bola nameraná 11.3. v obci Huty -18,3 °C (na Lomnickom štíte to bolo až -19,4 °C dňa 10.3). Pod hranicou -18 °C klesla teplota vzduchu aj v Červenom Kláštore -18,2 °C a Oraviciach -18,1 °C.

Absolútne najvyššia teplota vzduchu bola 23,4 °C, nameraná v obci Kamenica nad Hronom dňa 24.3. Teplota vzduchu 23 °C a vyššia bola nameraná aj v Žiari nad Hronom (23,1 °C) a Rožňave (23,0 °C).

Marec bol podľa normálu zrážkovo silne podnormálny (veľmi suchý) až nadnormálny (vlhký). Percento normálu mesačného úhrnu zrážok bolo najvyššie 147,3 % v Košiciach, na letisku (podľa normálu 1981 – 2010 to bolo 124,3 %) a najnižšie 27,8 % v Senici (podľa normálu 1981 – 2010 to bolo 27,9 %). Najnižší mesačný úhrn zrážok bol 10,3 mm v Holíči. Veľmi nízke mesačné úhrny zrážok boli zaznamenané na viacerých miestach na Záhorí, napr. Senica a Radošovce 10,9 mm, Skalica 11,1 mm a Moravský Svätý Ján 11,4 mm. Najvyšší mesačný úhrn zrážok bol nameraný v Jasnej 60,4 mm. Nad 50 mm bol mesačný úhrn zrážok aj na staniciach: Slanská Huta 52,9 mm, Regetovka 52 mm, Vyšná Boca 51,5 mm, Jarabá 51,4 mm a Košická Belá 51,1 mm. Predbežné zhodnotenie vychádza z operatívnych údajov, ktoré boli dostupné hneď po skončení mesiaca 1.4.2022.

zdroj: FB / Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)

Postupne sa začne otepľovať

Frontálny systém, ktorý začne cez naše územie postupovať od severozápadu v utorok počas dňa prinesie spočiatku sneženie, ktoré však veľmi rýchlo prejde v nižších polohách do dažďa a následne začne hranica sneženia stúpať až na výšku okolo 900 metrov nad morom.

Utorok tak bude opäť upršaný, ale zároveň sa začne na našom území otepľovať. Za frontálnym systémom k nám totiž začne prúdiť od západu až severozápadu teplejší, morský vzduch.

zdroj: iMeteo.sk

Súvisiace príspevky
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Na burze v Budimíri uvidíte v sobotu aj veterány

1 Minút čítania
Budimír: V sobotu 15. apríla sa v Budimíri uskutoční už tradičná burza starožitností. „Budimírska burza má tradíciu už o roku 2004, keď…
Košický krajMichalovceVýchodné Slovensko

V Michalovciach zajtra vyhlásia výsledky fotografickej súťaže

1 Minút čítania
Michalovce: Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum, zariadenie Košického samosprávneho kraja, je z poverenia Národného osvetového centra v Bratislave organizátorom regionálneho kola…
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Chinaski v Košiciach pokrstia nový album na spoločnom koncerte s Lukášom Adamcom

1 Minút čítania
Košice: Jedna z najpopulárnejších českých kapiel Chinaski dorazí do Košíc 14. apríla. V košickej Kunsthalle predstaví a pokrstí nový album Frihet. Dvanásty…