1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Aktuálne témyBratislavaBratislavský krajKonflikt na UkrajinePolitikaSlovenskoZápadné Slovensko

M. Vallo oznámil, že pietna spomienka na oslobodenie Bratislavy sovietskou armádou nebude

2 Minút čítania

Bratislava 4. apríla (TASR) – Bratislava tento rok nezorganizuje pietnu spomienku k 77. výročiu oslobodenia mesta. Oznámil to primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že nechcú, aby si oslobodenie Bratislavy ďalej prisvojoval politický režim štátu, ktorý aj v tejto chvíli vedie vojnu na Ukrajine.
      

Vallo poďakoval sovietskym, ukrajinským a rumunským vojakom

„Ani jeden kvet položený na pamätník osloboditeľov nesmie legitimizovať režim, ktorý rozpútal vojnu, popravuje civilistov, ničí mestá a ohrozuje mier na celom našom kontinente,“ vyhlásil Vallo.
      

Prostredníctvom sociálnej siete sa však poďakoval každému jednému priamemu účastníkovi oslobodzovacích bojov z radov sovietskych, ukrajinských a rumunských vojsk, ktoré vtedy bojovali za slobodu. „Viac ako 700 z nich tu položilo svoj život. Dnes je slovo vojna opäť realitou a mier je túžbou miliónov ľudí,“ poznamenal primátor.
      

Zároveň vyjadril podporu Ukrajincom a odsúdil brutalitu Kremľa, ktorá podľa jeho slov v 21. storočí nemôže nájsť žiadne ospravedlnenie a pochopenie.

zdroj: TASR

Hlavný podiel na oslobodení Bratislavy mala sovietska armáda

Boje o Bratislavu začali 2. apríla 1945, keď prvé oddiely sovietskej Červenej armády oslobodili Vajnory a odtiaľ ostreľovali nemecké pozície na svahoch Malých Karpát. O deň neskôr, 3. apríla, po delostreleckej príprave a leteckých útokoch jednotiek 5. leteckej armády generálplukovníka S. K. Goriunova, začali priame bezprostredné boje o Bratislavu.

Od východu začali útočiť jednotky 25. gardového streleckého zboru generálporučíka F. A. Ostašenka, z juhu a juhovýchodu postupoval 23. strelecký zbor generálmajora M. F. Grigoroviča. Proti prúdu rieky Dunaj vyplávala Dunajská vojenská riečna flotila a z priestoru severne od Rusoviec podporovala paľbou boje pozemných vojsk. Druhá sulinská brigáda riečnych člnov podporovala 23. strelecký zbor a 1. kerčská brigáda riečnych člnov podporovala 10. strelecký zbor 46. armády postupujúci po pravom brehu Dunaja na Petržalku.

Treba zdôrazniť, že hlavný podiel na oslobodení Bratislavy mali jednotky bojujúce v bojovej zostave sovietskej 7. gardovej armády generálplukovníka M. S. Šumilova, 46. armády generálporučíka A. V. Petruševského a Dunajskej vojenskej riečnej flotily kontraadmirála G. N. Cholosťakova.

zdroj: Vojenský historický ústav, vhu.sk

Súvisiace príspevky
Aktuálne témy

7 ROKOV NA SLOVENSKU

19 Minút čítania
Moje meno je Mgr.Tomáš Udič. Narodený 24.07.1982.Dnes je 09.04.2023, som ako obvinený vo väzbe v Prešove. Mám čistý register trestov, som bezúhonný…
Politika

Remišová: Zníženie DPH na potraviny sa neosvedčilo, vláda pomáha inak

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny ako riešenie vysokých cien skúšali v iných krajinách a…
Politika

Kollár považuje výmenu stíhačiek a vrtuľníkov za dobrú, Fico nesúhlasí

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Výmenu stíhačiek za bojové vrtuľníky Viper považuje predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) za dobrý…