Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
NajčítanejšieSlovensko

Národný inšpektorát práce počas uplynulých dní zaznamenal niekoľko závažných úrazov pri práci

2 Minút čítania

Národný inšpektorát práce počas uplynulých dní zaznamenal niekoľko závažných úrazov, pri ktorých prišli pri práci o život štyria ľudia, a to traja zamestnanci a jedna samostatne zárobkovo činná osoba. Upozorňuje preto zamestnancov aj zamestnávateľov, aby aj v tomto období venovali zvýšenú pozornosť otázkam bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
      

„Aj keď sa inšpekcii práce aj prostredníctvom rôznych preventívnych aktivít darí neustále znižovať celkové počty závažných pracovných úrazov, nedávne udalosti nám pripomínajú, aby sme mali neustále na pamäti, že život je najvyššia hodnota a každý zamestnanec by sa mal k svojej rodine z práce vrátiť živý a zdravý,“ poznamenala generálna riaditeľka NIP Hedviga Machayová.
      

NIP poukázal na to, že s postupným uvoľňovaním protiepidemiologických opatrení sa naplno rozbieha aj aktivita v podnikoch a na pracoviskách. V letných mesiacoch sa zároveň vykonávajú rôzne sezónne práce, pri ktorých často dochádza k pracovným úrazom.
      

V lete sa z dlhodobých skúseností inšpekcie práce ukazuje byť zvlášť riziková predovšetkým práca v oblasti poľnohospodárstva a stavebníctva, ale aj dopravy, kde došlo v ostatnom čase k viacerým závažným pracovným úrazom s následkom smrti, respektíve k úrazom s ťažkou ujmou na zdraví.
      

Podľa generálnej riaditeľky NIP budú preto inšpektori práce v najbližších týždňoch venovať zvýšenú pozornosť dodržiavaniu predpisov o BOZP na pracoviskách po celom Slovensku. Aktuálne sa uskutočňuje mimoriadna kontrolná akcia inšpekcie práce zameraná na bezpečnú prevádzku vyhradených technických zariadení – výťahov – a v najbližšom čase zamerajú inšpektori práce svoju pozornosť aj na sektor poľnohospodárstva a dopravy.
      

V tomto roku inšpekcia práce zaznamenala doteraz 15 smrteľných pracovných úrazov a 28 úrazov s ťažkou ujmou na zdraví. V rovnakom období minulého roka to bolo 20 závažných pracovných úrazov s následkom smrti a 35 úrazov s ťažkou ujmou na zdraví. Počet registrovaných pracovných úrazov v medziročnom porovnaní poklesol o 318, keď k 20. júlu tohto roka zaregistroval NIP celkom 3765 registrovaných pracovných úrazov, zatiaľ čo rok predtým to bolo 4083.

Súvisiace príspevky
Aktuálne témySlovensko

Polícia: Chodci a cyklisti by nemali zabúdať na reflexné vesty, pomôžu aj reflexné prvky.

1 Minút čítania
25.9.2022, Bratislava Dlhé letné dni sú za nami. Policajti upozorňujú v súvislosti so začiatkom jesene na skoršie stmievanie. Radia preto cyklistom a…
Aktuálne témySlovensko

Čo by sme mali vedieť o hubách? Ako sa vyhnúť záťaži a otrave organizmu?

1 Minút čítania
Bratislava 25. septembra (TASR) – Záchranári v tomto roku zasahovali pri 12 pacientoch, ktorí sa priotrávili lesnými hubami. Najčastejším dôvodom bola zámena…
Aktuálne témyKonflikt na UkrajinePolitikaSlovensko

V Bratislave bude samit V4. Kancelária prezidenta ČR sa sporov medzi prezidentmi neobáva.

1 Minút čítania
Bratislava/Praha 23. septembra (TASR) – V Bratislave sa 11. októbra uskutoční prezidentský samit krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Na stretnutí, ktoré organizuje Slovensko,…