Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
X-Nezaradené

Výroba potravín na Slovensku rastie, v EÚ medziročne klesá

2 Minút čítania

Potravinárska výroba na Slovensku v máji tohto roku zaznamenala medziročný rast, rovnako aj tržby. Výroba aj obrat potravinárskeho a nápojového priemyslu v Európskej únii v prvom kvartáli však medziročne poklesli. Informovala o tom riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová.
      

Z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR podľa jej slov vyplýva, že priemyselná produkcia vo výrobe potravín, nápojov a tabakových výrobkov v máji tohto roka medziročne vzrástla o 9,3 %. V rovnakom období predchádzajúceho roka pritom klesla o 9,4 %. Tržby za vlastné výkony a tovar vo výrobe potravín, nápojov a tabakových výrobkov v máji tohto roka medziročne vzrástli o 15,1 %. V rovnakom období predchádzajúceho roka klesli o 13,1 %.
      

Venhartová zároveň priblížila, že na základe údajov európskej asociácie potravinárskeho a nápojového priemyslu FoodDrink Europe sa v prvom štvrťroku 2021 výroba v EÚ v potravinárskom a nápojovom priemysle zvýšila o 1,3 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Obrat v EÚ v potravinárskom a nápojovom priemysle sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zvýšil o 2,7 %.
      

V rámci EÚ však výroba potravín a nápojov v prvom kvartáli 2021 vykazuje medziročný pokles o 2,8 %. Podobný trend možno pozorovať aj pri porovnaní obratu európskeho potravinárskeho a nápojového priemyslu s celkovým obratom vo výrobe, kde nastal pokles o 3 %. Výrobné ceny potravín sa zároveň zvýšili o 1,3 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom.
      

PKS súčasne poukázala na to, že v prvom štvrťroku 2021 sa zamestnanosť vo výrobe potravín v EÚ zvýšila už tretí štvrťrok po sebe v porovnaní s miernym poklesom v nápojovom priemysle a v celkovej výrobe. Medziročne sa zvýšila miera zamestnanosti v potravinárskom priemysle a znížila v priemysle nápojov a v priemyselnej výrobe. Dôvera v potravinársky a nápojový priemysel EÚ sa v druhom štvrťroku 2021 zlepšila. Celková dôvera vo výrobe vzrástla štvrtý štvrťrok po sebe.
      

Vývoz potravín a nápojov z EÚ dosiahol v prvom štvrťroku 2021 celkovo 35,7 miliardy eur. Obchodná bilancia dosiahla prebytok 17,9 miliardy eur. Päť najlepších výrobkov s najväčším podielom na hodnote vývozu vygenerovalo v prvom štvrťroku tohto roka 17,8 miliardy eur. Patria tam mäsové výrobky, mliečne výrobky, víno, spracované ovocie a zelenina, kakao, čokoláda a cukrovinky. Dovoz potravín a nápojov do EÚ dosiahol 17,9 miliardy eur, pričom oproti prvému štvrťroku 2020 sa znížil o 11 %.

Súvisiace príspevky
X-Nezaradené

Na Jarmočnej ulici v Košiciach otvorili nové zariadenie na zber odpadov

2 Minút čítania
Košice: Nové zariadenie na zber odpadov otvorili mesto Košice a spoločnosť Kosit na Jarmočnej ulici. Určené je primárne podnikateľom z Košíc i…
KošiceKošický krajVýchodné SlovenskoX-Nezaradené

Východoslovenská galéria rozšírila svoju zbierku o 10 diel súčasných umelcov

1 Minút čítania
Košice: Vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia a Košického samosprávneho kraja sa Východoslovenskej galérii podarilo v roku 2021 okrem umenia 19. a 20. storočia…
KošiceKošický krajVýchodné SlovenskoX-Nezaradené

Košické nemocnice uzavreli memorandum

1 Minút čítania
Košice: Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice a Nemocnica Agel Košice-Šaca v utorok podpísali memorandum. Jeho cieľom je vzájomná spolupráca pri poskytovaní zdravotnej…