1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

ŠkolstvoŠportZdravieZnáme tváre

V levickej nemocnici začínajú s popôrodnou rehabilitáciou. S programom Fitmama si mamičky vedia pomôcť aj doma.

3 Minút čítania

28.9.2022, Bratislava

Téme pôrodov a popôrodnej rehabilitácie sa začína na Slovensku venovať čoraz viac žien a odborníkov. Aj v Nemocnici Agel v Leviciach začali poskytovať čerstvým mamičkám popôrodnú rehabilitáciu. Ženy s ňou môžu začať už prvý deň po pôrode. Mamičkám nielen po pôrode ale aj tým ženám, ktoré rodili pred niekoľkými rokmi, je určený Fitmama – harmony physio program, ktorého súčasťou je aj osobná diagnostika postúry tela. Vie odhaliť príčiny vzniku či už diastázy, inkontinencie, bolesti chrbtice alebo iných pridružených problémov.

Popôrodná rehabilitácia v nemocnici

Samotný pôrod, či už prirodzený, alebo takzvaný cisársky rez, je pre ženské telo obrovskou záťažou. Jednou z možností, aby sa mamičky čo najskôr vrátili ,,do formy“ a aby sa nevyskytli žiadne zdravotné komplikácie, je aj popôrodná rehabilitácia. ,,Mamičky začínajú s rehabilitáciou prvý deň po pôrode. Cvičíme aktívne dychové cvičenie hrudné a bránicové a dolné končatiny, čím povzbudíme krvný obeh, a predchádzame tak zápalu žíl a vzniku tromboembolickej choroby. Spevňujeme svaly panvového dna a polohujeme na bruchu, čím urýchlime zavinovanie maternice a zaisťujeme jej správne uloženie v malej panve. Edukujeme mamičky o brušnej diastáze,“ vysvetľuje fyzioterapeutka z levickej nemocnice Bc. Rebeka Polomčáková. 
     

Mamičky sú po cisárskom reze edukované o správnom vstávaní z postele a o následnej starostlivosti o jazvu po jej zahojení. Rehabilitácia je indikovaná ošetrujúcim lekárom a už po prvých dňoch jej fungovania je o ňu veľký záujem, zhodnotila Polomčáková.

Popôrodná rehabilitácia aj v domácom prostredí a dôležitá osveta aj na školách

Mamičkám po pôrode a tiež tým ženám, ktoré rodili pred niekoľkými rokmi, sa venuje aj fitness trénerka a pohybová terapeutka Lucia Mensák „Fitmama Lucia“, ktorá je autorkou Fitmama – harmony physio programu. Fitmama vedie ženy najmä k tomu, aby sa naučili správne ovládať svoje svaly hlbokého stabilizačného systému (CORE) a aby svojmu telu prinavrátili prirodzené pohybové vzorce. „K telu po pôrode je potrebné pristupovať úplne inak. Telo má za sebou výrazné zmeny hormonálneho systému, brušnej dutiny, panvového dna a na to je potrebné prihliadať. Pozornosť by sme mali upriamiť v prvom rade tam, kde nastalo najväčšie ochabnutie a to brušné svalstvo, ten najdôležitejší je hlboký brušný sval, ktorý je stabilizátorom celého nášho stredu a svaly panvového dna,“ oboznamuje Lucia Mensák.

Súčasťou programu Fitmama je aj základná osobná diagnostika postúry tela. Vie odhaliť príčiny vzniku či už diastázy, inkontinencie, bolesti chrbtice alebo iných pridružených problémov. „Samotná aktivácia svalov totiž náš problém nevyrieši. Potrebujeme nájsť príčinu vzniku týchto problémov a odstrániť ju. Najčastejšou príčinou vzniku popôrodných ťažkostí sú pohybové zlozvyky, ktoré majú vplyv na každodenný život“, hovorí Fitmama Lucia.

Lucia je mamičkou troch detí a aktuálne pôsobí v Bratislave a Šamoríne, konzultácie s diagnostikou ako aj workshopy robí aj v iných slovenských mestách. Svoje dlhoročné skúsenosti odovzdáva taktiež na školách, kde osvetou Fitmama prináša študentkám cenné informácie. „Odchýlky v menštruačnom cykle, bolesti, krvné zrazeniny, sa stali v dnešnej dobe ako keby normou. Ženy si medzi sebou predávajú informácie, že je to normálne, že bolesť je v poriadku, že to nejako zvládnu. Dávam pohľad, ako vnímať svoj cyklus ženy, ako na neho napojiť a využiť ho na maximum“, dodala Fitmama.

Zdroj: nemocnicalevice.agel.sk, fitmamaclub.sk, FB – Fitmama Lucia

Súvisiace príspevky
Zdravie

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere…
Zdravie

Nespavosť postihuje zhruba 40 percent ľudí. Vekom jej percento narastá

5 Minút čítania
Rozmýšľali ste nad tým, čo je vlastne spánok? Ide o fyziologický, normálny a útlmový proces mozgu, ktorý je dôležitý nielen pre zotavenie…
Školstvo

Študenti môžu požiadať o Štipendium Martina Filka do 2. mája

1 Minút čítania
      Bratislava 24. marca (TASR) – Slovenskí študenti, ktorí študujú na najlepších svetových univerzitách alebo sa ešte len o štúdium uchádzajú, prípadne sú…