1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

KultúraNitraŠkolstvo

V Nitre začali Študentské dni, kde smeruje aj EduFÓRum RomanUM

3 Minút čítania

7.11.2022, Nitra

V Nitre sa v pondelok (7.11.) začali tradičné Študentské dni nitrianskych univerzít (ŠDNU). Na pôde Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) potrvajú do 25. novembra.

Ide o súbor spoločenských, kultúrnych a športových podujatí študentov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Tradičnými sú tie podujatia, ktoré sa stretli s veľkým záujmom študentov a obyvateľov mesta Nitra: umelecké koncerty, divadelné a filmové predstavenia, milkfest, bierfest, exhibičný hokejový zápas UKF a SPU, jesenný beh Nitrou a iné.

Rektor UKF v rámci študentských dní vždy prijme a odmení študentov, ktorí sa zaslúžili o šírenie dobrého mena našej univerzity reprezentáciou v študijnej oblasti, oblasti vedy, športu a kultúry. Vrcholovým podujatím študentských dní je študentský Imatrikulačný ples UKF v Nitre.

Ako informovali organizátori, program ŠDNU ponúkne aj tento rok množstvo aktivít. „Zamerané budú nie len na vzdelávanie, ale aj na kultúru, zábavu, umenie, šport či zdravý životný štýl. Súčasťou podujatia budú prednášky, prehliadky, workshopy, kvízy, výstavy, koncerty, súťaže aj športové turnaje,“ uviedla Jana Černáková z UKF.

V rámci ŠDNU sa budú konať aj Univerzitné kariérne dni, študentská kvapka krvi, Erasmus Village, festival umení Konfrontácie, Klasický silový trojboj SPU vs. UKF, Klobásovica, Rýchlokurz geniality, hokejový zápas tímov oboch univerzít či Večerný beh Nitrou.

Súčasťou študentských dní bude aj tradičné ocenenie študentov pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva. „Program ŠDNU 2022 uzavrie Univerzitný imatrikulačný ples UKF, na ktorom sa študenti budú baviť s hudbou kapiel Hex, Kukyband a Sematam,“ doplnila Černáková.

14. novembra v Nitre aj EduFÓRum RomanUM s Romanom Pomajbom

Otázkou vzdelávania sa zapodieva významná predovšetkým rodičovská iniciatíva EduFÓRum RomanUM – silný rodičovský hlas, ktorej súčasťou je aj známy herec Roman Pomajbo. Ten pre svoje štyri deti chce také vzdelávacie prostredie, v ktorom môžu naplno rozvíjať svoj potenciál. Práve preto sa spoločne s ďalšími rodičmi a učiteľmi, študentmi, lektormi, koučmi a sprievodcami osobným rozvojom rozhodol spolutvoriť nový, živý, interaktívny, edukačný, tvorivý a humorne ladený kultúrno-vzdelávací priestor s názvom EduFÓRum RomanUM. „Deti sú budúcnosť. Ako sa budú vzdelávať, taká bude budúcnosť. A to ma veľmi zaujíma,“ hovorí Roman Pomajbo.

Edufórum je neformálne zážitkové spoločenské podujatie plné podnetných informácií a inšpirujúcich ľudí, ktoré putuje po rôznych mestách a miestach Slovenska. Najbližšie edufórum sa bude konať v pondelok 14. novembra o 16:30 v reštaurácii Milá Deva v Nitre, kde hudobným hosťom bude Martin Bohem.

A prečo sa edufórum uskutoční práve v Nitre? Autor myšlienky, jeden z hlavných iniciátorov a organizátor edufóra Marek Mensák povedal: „Prečo Nitra? Pretože všetko podstatné a aj zmena vychádza práve z „nitra“ – zvnútra. Aby sme dokázali ozdraviť naše školstvo a náš spoločný vonkajší svet na politickej, ekonomickej a spoločenskej úrovni, tak najprv potrebujeme ozdraviť a zmeniť náš svet zvnútra na úrovni tela, myslenia, duše a kultúry. Dôležité je, aby toho súčasťou boli najmä naši študenti, ktorých týmto do edufóra prizývam.“

Ďalšou výraznou tvárou EduFÓRa je Peter Živý, ktorý sa už vyše 20 rokov venuje štúdiu alternatívnych foriem pedagogiky. Peter je sprievodcom celostným vzdelávaním detí aj dospelých a autorom živých-intuitívnych hier. EduFÓRum RomanUM opisuje ako originálne podujatie, na ktorom sa veselo vážnou formou ponoríme do sveta pedagogiky a spoločne budeme hľadať mnohé, nové a zdravé podoby vzdelávania. „Je to živé, jedinečné, originálne, nestranícke fórum, kde sa môže nový svet otvárať slobodne a kde sa rôzne prúdy môžu spojiť na jednej kultúrnej pôde. Ide o slobodný a tvorivý priestor zrodzovania nových impulzov, myšlienok, vízií a nápadov, kde to smie mať každý inak,“ hovorí o edufóre Peter Živý.

Zdroj: ukf.sk, EduFÓRum RomanUM, TASR

Súvisiace príspevky
Školstvo

Študenti môžu požiadať o Štipendium Martina Filka do 2. mája

1 Minút čítania
      Bratislava 24. marca (TASR) – Slovenskí študenti, ktorí študujú na najlepších svetových univerzitách alebo sa ešte len o štúdium uchádzajú, prípadne sú…
Školstvo

SaS: Sme otvorení dohode o školskom zákone, na rade je E. Heger

2 Minút čítania
      Bratislava 23. marca (TASR) – Strana SaS je otvorená dohode v prípade školského zákona, na ktorého prijatie sú naviazané financie z plánu…
Školstvo

Viac ako 46.000 žiakov čaká celoslovenské externé testovanie 9

2 Minút čítania
      Bratislava 22. marca (TASR) – Viac ako 46.000 žiakov z 1642 škôl čaká v stredu celoslovenské externé testovanie 9. Zúčastnia sa na…