1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Aktuálne témyKonflikt na Ukrajine

USA nám poskytnú 200 miliónov dolárov na podporu zbrojenia. J. Naď nazval Slovensko zodpovedným spojencom.

2 Minút čítania

28.9.2022, Bratislava

Spojené štáty americké (USA) poskytnú Slovensku 200 miliónov dolárov z podporných fondov FMF (Foreign Military Financing) na modernizáciu techniky Ozbrojených síl SR v kontexte technickej pomoci, ktorú SR poskytla Ukrajine. Ide pritom o jeden z najväčších podielov, ktoré USA prerozdeľujú medzi celkovo 18 krajín. Informuje o tom rezort obrany na svojom webe.

J. Naď. Avizoval tiež ďalšiu významnú pomoc USA vo výške 5,8 mil. dolárov na vojenské projekty


„Slovensko je zodpovedný spojenec, ktorý má aj v náročných časoch jasný hodnotový kompas. Veľmi aktívne sa podieľame sa na krokoch, ktoré posilňujú obranu nás všetkých naprieč celou Alianciou. Dôležitou súčasťou toho je aj rozhodná podpora Ukrajiny, ktorá sa odhodlane a hrdinsky bráni voči ruskej agresii,“ uviedol v reakcii na odsúhlasenie grantu americkým kongresom minister obrany SR Jaroslav Naď. Zároveň ocenil nebývalú kvalitu bilaterálnych vzťahov medzi SR a USA, ako aj pozitívny obraz Slovenska v zahraničí.

Ministerstvo obrany SR použije tieto prostriedky na obstaranie vojenskej techniky s cieľom posilnenia bezpečnosti Slovenska a tiež kolektívnej interoperability a prvku odstrašenia. „Ide o významnú príležitosť diverzifikovať našu vojenskú techniku, najmä jej časť sovietskeho typu, na ktorej už nemôžeme a nechceme byť závislí,“ zdôraznil minister J. Naď. Avizoval tiež ďalšiu významnú pomoc USA vo výške 5,8 mil. dolárov na projekty v rámci boja proti ruskému vplyvu „Countering Russian Influence Fund“, ktoré podporia rozvoj kapacít SR v oblasti strategickej komunikácie v prospech budovania odolnosti spoločnosti. O konkrétnom využití prostriedkov bude rezort obrany bližšie informovať, keď to bude aktuálne.

Ako uviedol veľvyslanec Spojených štátov amerických na Slovensku Gautam A. Rana, grantové prostriedky FMF pre Slovensko dokazujú silu bilaterálnej spolupráce a tiež uznanie za solidaritu, akú preukázalo Ukrajine. „Keďže sa blíži 30. výročie bilaterálnych vzťahov medzi našimi krajinami, tento balík programu zahraničného vojenského financovania (FMF) potvrdzuje náš záväzok priateľstva k vám, dôležitosť spoločných hodnôt a porozumenie, že spolu sme silnejší,“ povedal.

Foreign Military Financing (FMF) je program, ktorý poskytuje grant zahraničným armádam na nákup obranného vybavenia, výcviku a služieb USA.

Zdroj: mosr.sk

Súvisiace príspevky
Aktuálne témy

7 ROKOV NA SLOVENSKU

19 Minút čítania
Moje meno je Mgr.Tomáš Udič. Narodený 24.07.1982.Dnes je 09.04.2023, som ako obvinený vo väzbe v Prešove. Mám čistý register trestov, som bezúhonný…
Konflikt na Ukrajine

Odovzdanie migov Ukrajine je podľa Ruska nepriateľský akt a porušenie záväzkov

1 Minút čítania
      Bratislava/Moskva 24. marca (TASR) – Rusko v piatok označilo štvrtkový (23. 3.) presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za…
Konflikt na Ukrajine

J. Naď: Generálny tajomník NATO ocenil postoj SR k posilneniu východného krídla

1 Minút čítania
      Brusel/Bratislava 24. marca (TASR) – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil aktivity Slovenska smerom k Ukrajine i k posilneniu obrany východného krídla…