1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Aktuálne témyEnviroKonflikt na UkrajineZdravie

ÚVZ SR: Radiačná situácia na Slovensku je stabilná a neustále monitorovaná

2 Minút čítania

10.10.2022, Bratislava

Radiačná situácia na Slovensku bola počas minulého týždňa stabilná. V priebehu predchádzajúcich dní (3. október – 9. október 2022) neboli na našom území, ani v iných krajinách Európy zaznamenané odchýlky od štandardne meraných hodnôt. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ÚVZ SR na svojom webe.

Radiačná situácia na Slovensku sa neustále monitoruje a vyhodnocuje

„ÚVZ SR neustále monitoruje a vyhodnocuje radiačnú situáciu na území Slovenskej republiky a sleduje radiačnú situáciu v Európe. V uvedenom období neboli zaznamenané žiadne významnejšie odchýlky od dlhodobo sledovaných hodnôt dávkových príkonov gama žiarenia meraných na území SR,“ uviedol úrad.
      

Radiačná situácia na Slovensku sa neustále monitoruje a vyhodnocuje. Sleduje sa tiež radiačná situácia v Európe. Informácie o meraní dávkových príkonov gama žiarenia na území SR sú pre verejnosť dostupné na webe Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Aký je rozdiel medzi radiáciou a rádioaktivitou?

S touto otázkou sme oslovili špecialistku na radiačný monitoring Terezu Melicherovú, zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave. „Asi by sme mohli povedať, že radiácia je širší pojem, ktorý znamená vyžarovanie, sálanie, žiarenie a pokrýva ešte aj iné významy. Rádioaktivitou rozumieme užší význam, teda vyžarovanie – vysielanie rádioaktívneho žiarenia, ktoré vzniká pri rádioaktívnom rozpade. Takže v našej téme hovoríme o súvislosti rádioaktívneho žiarenia a prachu. Treba asi upozorniť, že rádioaktívne žiarenie vzniká v prírode ako súčasť bežných procesov. Toho ukážkou je aj zaznamenaná zvýšená úroveň dávkového príkonu gama žiarenia na našich staniciach v dôsledku zvýšenej koncentrácie saharského prachu. Je to prach z takých geologických štruktúr, ktoré môžu byť aktívnejšie, ale je to asi aj dôsledok toho, že na tento prach šíriaci sa atmosférou sa na jeho ceste viažu aktívne zložky atmosféry, ktoré zase pochádzajú zo zemského povrchu, ale aj z kozmu. A výsledkom sú práve tie nepatrné zmeny v prírodnom pozadí, ktoré sú skôr zaujímavosťou ako hrozbou,“ poznamenala Melicherová.

.

zdroj: uvzsr.sk, Slovenský reportér

Súvisiace príspevky
Aktuálne témy

7 ROKOV NA SLOVENSKU

19 Minút čítania
Moje meno je Mgr.Tomáš Udič. Narodený 24.07.1982.Dnes je 09.04.2023, som ako obvinený vo väzbe v Prešove. Mám čistý register trestov, som bezúhonný…
Zdravie

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere…
Enviro

V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať. Celkové náklady na recykláciu sú často…