1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

BratislavaDunajská StredaEnviroSenecŠkolstvo

Škola v Hamuliakove ušetrí prostredníctvom fotovoltiky okolo 35 % elektriny

2 Minút čítania

22.11.2022, Bratislava / Hamuliakovo

Základná škola (ZŠ) v Hamuliakove ( Hamuliakovo obec neďaleko Šamorína, okres Senec) je jednou z prvých škôl na západnom Slovensku, ktorá pokryje časť svojej spotreby elektrinou vyrobenou prostredníctvom fotovoltiky (výroba vlastnej elektriny zo slnka). Toto riešenie získala v pilotnej fáze programu Slnečné strechy, v rámci ktorého poskytne Nadácia Západoslovenskej energetiky (ZSE) vybraným školám a zariadeniam sociálnych služieb fotovoltiku zadarmo.

Úspora elektrickej energie prostredníctvom fotovoltiky by v Hamuliakove mala dosiahnuť približne 35 percent, nespotrebovanú energiu ZSE vykúpi, čím škola získa dodatočné finančné prostriedky.
      

„Fotovoltika je čoraz výhodnejšou investíciou, ktorá môže prispieť k prekonaniu nielen energetickej, ale aj environmentálnej krízy. Zvyšujúci záujem o ňu je aj prejavom pochopenia zákazníkov a podpory riešení, ktoré prispievajú k väčšej udržateľnosti prírodných zdrojov,“ uviedol člen predstavenstva ZSE Juraj Krajcár.
      

Jeho slová potvrdila riaditeľka ZŠ v Hamuliakove Alena Maschkanová. „S fotovoltikou sa môžeme aktívne zapojiť do ochrany životného prostredia,“ zdôraznila.
      

V rámci pilotnej fázy programu Slnečné strechy aktuálne inštaluje ZSE fotovoltické panely na ôsmich školách a zariadeniach sociálnych služieb. V nasledujúcich týždňoch pribudnú ďalšie podporené subjekty, ich zoznam bude známy v januári 2023.
      

O podporu z programu sa môžu uchádzať školy a školské zariadenia, zariadenia poskytujúce sociálne služby i chránené dielne. Projekty je možné posielať do konca novembra 2022. Všetky informácie sú na webe Nadácie ZSE.

Nadácia ZSE poskytne v školskom roku 2022/2023 vybraným školským a sociálnym zariadeniam v územnej pôsobnosti spoločnosti ZSE fotovoltické riešenia v hodnote 70 000 €.

Grantový program je určený pre nasledujúce subjekty:

  • školy a školské zariadenia
  • zariadenia poskytujúce sociálne služby
  • registrované sociálne podniky
  • chránené dielne

Podporeným subjektom Nadácia ZSE uhradí v plnej výške priame náklady spojené s projekčnými prácami, materiálom a inštaláciou fotovoltického diela. Podmienkou účasti je, aby subjekt uchádzajúci sa o podporu vyplnil formulár a popísal aj technický stav budovy.

O svoje skúsenosti s inštaláciou fotovoltických panelov sa podelili na Základnej škole v Sv. Jure, ktorá získala podporu v pilotnom ročníku.  Viac vo videu:  

Zdroj: TASR, nadaciazse.sk

Súvisiace príspevky
Enviro

V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať. Celkové náklady na recykláciu sú často…
BratislavaBratislavský krajEnviro

Zoo Bratislava otvára 63. sezónu, pre návštevníkov je pripravený program

1 Minút čítania
Bratislava 25. marca (TASR) – Deň plný aktivít čaká všetkých, ktorí prídu v sobotu do zoologickej záhrady v Bratislave. Pri príležitosti otvorenia…
Školstvo

Študenti môžu požiadať o Štipendium Martina Filka do 2. mája

1 Minút čítania
      Bratislava 24. marca (TASR) – Slovenskí študenti, ktorí študujú na najlepších svetových univerzitách alebo sa ešte len o štúdium uchádzajú, prípadne sú…