1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Aktuálne témyBratislavaBratislavský krajDunajská StredaEnviroNajčítanejšieSenecSlovenskoTrnavský kraj

Toxická voda z Vrakune zamoruje Žitný ostrov. Ľudia sú znepokojení a podpisujú petíciu.

4 Minút čítania

29.7.2022, Bratislava / Senec / Dunajská Streda

Informácie o zhoršujúcej sa kvalite vody na Žitnom ostrove neznepokojujú len obyvateľov bratislavských mestských častí v okolí Vrakune (Podunajské Biskupice a Ružinov), kde bývalé Chemické závody Juraja Dimitrova zanechali po sebe toxickú skládku plnú nebezpečného chemického odpadu, ale problém kontaminácie podzemných vôd sa začal týkať už aj obyvateľov Rovinky, Dunajskej Lužnej a ďalších obcí, kde sa v studňovej vode začal objavovať jedovatý vinylchlorid (chloretén).

Petícia za urýchlenú sanáciu toxickej skládky po bývalom CHZJD v Bratislavskej Vrakuni, ktorej autorkou je predsedníčka komisie pre životné prostredie v Bratislave – Vrakuni Mgr. Zuzana Magálová, vyzýva Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, aby začalo urýchlene konať a prinieslo návrh riešenia tejto situácie.

Podľa autorky petície hrozí závažná ekologická katastrofa

„Ďakujem vopred za podpis, nezabudnite ho potom prosím verifikovať cez email. Táto problematika sa týka celého Žitného ostrova a hrozí tu závažná ekologická katastrofa, ak sa nezačne urýchlene tento dlhodobý problém riešiť. Plánovaná enkapsulácia bola zrušená, tak treba prísť s novým efektívnym riešením. Čas neúprosne tiká a každý deň unikajú ďalšie toxické latky do podzemných vôd, “ na sociálnej sieti to uviedla autorka petície Zuzana Magálová.

Enkapsulácia bola považovaná za najlepšie riešenie

Problematike Vrakuňskej skládky a jej vplyvu na životné prostredie sa pred dvoma rokmi venoval aj štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Norbert Kurilla, ktorý na tlačovej konferencii 18. februára 2020 uviedol, že očakáva, že s umiestnením tesniacej steny na území bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni sa začne v lete v roku 2020. Kurilla vtedy povedal, že Stavebný úrad v tom čase preskúmaval žiadosť o vydanie stavebného povolenia a že sanácia skládky sa má realizovať metódou enkapsulácie.

Generálny riaditeľ Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra Branislav Žec začiatkom roka 2020 uviedol, že posledných päť rokov ústav robil monitorovanie územia skládky. Vyjadril sa, že enkapsulácia je podľa neho v tomto prípade vhodnou metódou. ,,Musíme rozmýšľať rýchlo a pracovať s finančnými prostriedkami, ktoré sú v súčasnosti dostupné,“ uviedol Žec vo februári 2020.

Riešenie problému enkapsuláciou považoval v tom čase za najlepšie aj starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren. ,,Keby sme sa dnes rozhodli, že zmeníme toto riešenie, tak sa vlastne stane to, že najmenej päť až desať rokov budú chemikálie aj naďalej unikať, pretože pripraviť akékoľvek iné riešenie trvá veľmi dlho,“ povedal Chren.

Sanácia mala zabezpečiť aj čerpanie a čistenie podzemných vôd v okolí skládky

Súčasťou sanácie, ktorá mala stáť 34,1 milióna eur, malo byť aj čerpanie a čistenie znečistených podzemných vôd v okolí skládky. Práce sa mali skončiť najneskôr v júni 2023.

Rozloha skládky, ktorá sa nachádza na území starého Mlynského ramena na rozhraní bratislavských mestských častí Vrakuňa a Ružinov, je približne 4,65 hektára. Je na nej zhruba 120.000 kubických metrov odpadu, ktorý tam vyvážali z chemických závodov v 60. až 80. rokoch minulého storočia.

Kontaminačným mrakom je zasiahnuté čoraz väčšie územie Žitného ostrova

Prieskumy a rozbory vody ukazujú, že do podzemných vôd neustále unikajú pesticídy, herbicídy a jedovaté karcinogénne látky, ako je napríklad vinylchlorid (chloretén). Kontaminačným mrakom je podľa ministerstva životného prostredia zasiahnutá najmä Vrakuňa, Podunajské Biskupice a Ružinov. Nebezpečné jedovaté látky, ktoré nie sú súčasťou prirodzeného životného prostredia a ktoré ohrozujú zdravie ľudí, sa potvrdili v studňovej vode už aj v obciach Rovinka a Dunajská Lužná. Envirorezort vyzval obyvateľov bratislavských mestských častí, aby nepoužívali vodu zo studní na polievanie koreňovej a listovej zeleniny, kúpanie, sprchovanie či napúšťanie bazénov. Zdroj pitnej vody na Žitnom ostrove v začiatkom roka 2020 ohrozený údajne nebol.

Je nevyhnutné prestať sa tváriť, že skládka vo Vrakuni je len lokálny problém

Podľa mnohých environmentalistov a odborníkov je nevyhnutné prestať sa tváriť, že skládka vo Vrakuni je len lokálny problém. Slovensko môže postihnúť obrovská ekologická katastrofa – najväčšej studnici pitnej vody v strednej Európe hrozí kontaminácia jedovatými látkami. „Hrozí nám obrovská ekologická katastrofa, pretože zamorenie rezervoáru vody, ktorý môže zabezpečiť pitnú vodu pre 15 miliónov ľudí, sa inak ani nedá nazvať. A takéto nebezpečenstvo treba aj adekvátne riešiť,“ uviedol Ing. Milan Šindler – bývalý predseda Dozornej rady Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, s ktorým v roku 2016 urobil rozhovor Pavol Prikryl. Rozhovor nájdete tu: https://ippr.sk/r/156-skladka-vrakuna-bratislava

Zdroj: Slovenský reportér, TASR, enviroportal.sk, peticie.com, ippr.sk

Link na petíciu: https://www.peticie.com/peticia_za_urychlen_sanaciu_toxickej_skladky_po_byvalom_chzjd_v_bratislavskej_vrakuni?u=4588514&s=96600889&utm_source=whatsapp

Súvisiace príspevky
Aktuálne témy

7 ROKOV NA SLOVENSKU

19 Minút čítania
Moje meno je Mgr.Tomáš Udič. Narodený 24.07.1982.Dnes je 09.04.2023, som ako obvinený vo väzbe v Prešove. Mám čistý register trestov, som bezúhonný…
Enviro

V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať. Celkové náklady na recykláciu sú často…
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…